Strona główna » Wiedza » Sprawy samorządowe » Premier do wojewodów: ważne, by działać sprawnie

Premier do wojewodów: ważne, by działać sprawnie

31.01.18

Działania należy realizować sprawnie, ważna są m.in. kwestie administracyjne, bo decyzje przekładają się na realną pomoc obywatelom – wskazał we wtorek premier Mateusz Morawiecki na wstępie spotkania z wojewodami.

articleImage: Premier do wojewodów: ważne, by działać sprawnie Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

We wtorek po południu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbywa się narada koordynacyjna; w spotkaniu poza szefem rządu i wojewodami, udział bierze m.in. szef MSWiA Joachim Brudziński, wiceszef tego resortu Paweł Szefernaker, a także szef gabinetu politycznego premiera Marek Suski oraz szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.

"Bardzo cieszę się, że możemy zobaczyć się w takim gronie. (…) Liczymy na wasze wsparcie w wielu obszarach; po pierwsze to są wszystkie czynności od strony administracyjnej, proceduralnej, które przynależą kompetencyjnie do wojewodów. Jest niezwykle ważne, by działać, wykonywać je szybko, bez zbędnej zwłoki" – oświadczył premier.

Dodał, że stare polskie przysłowie mówiące, że "kto szybko daje, ten dwa razy daje", sprawdza się np. w kontekście klęsk żywiołowych i udzielanej pomocy. "Eliminacja tych szkód jest właściwie w dużym stopniu zadaniem, poprzez które obywatele patrzą na sprawność działania państwa. Od sprawności działania zależy później percepcja rządu (...), administracji publicznej, centralnej" - kontynuował.

"Żmudna, codzienna, regularna, systematyczna, systemowa praca to nie była nasza, na przestrzeni wieków, silna strona. Chciałbym, żeby to się zmieniło, żebyśmy potrafili odpowiadać na wyzwania związane np. z sektorem rolniczym" – zaznaczył premier.

Morawiecki przyznał, że jego ogromną ambicją i marzeniem jest, by wojewodowie i urzędy wojewódzkie były bardzo sprawnymi jednostkami w terenie, które rzeczywiście przejmują coraz więcej zadań, gdyż są coraz sprawniejsze. "Na to bardzo mocno liczę" - powiedział.

Szef rządu odnosząc się do kwestii coraz liczniejszych zadań, które stawiane są przed wojewodami, dziękował im, że "w sprawny sposób" starają się je przeprowadzać, mimo - jak zaznaczył - czasem szczupłych zasobów kadrowych.

Dziękował też za dotychczasowe dwa lata pracy wojewodów. "Były to sprawne działania w wielu obszarach. "W ogromnej większości przypadków sprawdziły się nasze służby, ale oczywiście trzeba pracować, ćwiczyć się żeby było jak najmniej słabych punktów" - zaznaczył Morawiecki.

Premier na zakończenie otwartej dla mediów części spotkania wskazał, że podczas narady będą poruszane m.in. tematy kadrowe, finansowe, budżetowe, a także kwestia sprzętu, czy sprawności operacyjnej. (PAP)

 

31.01.18
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter

Newsletter wyborczy

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE