Premier Ewa Kopacz i minister pracy i polityki społecznej wręczyli w środę w Warszawie promesy samorządom, które otrzymały dofinansowanie na tworzenie dziennych domów opieki Senior Wigor. Placówki powstaną m.in. w Łodzi, Wałbrzychu, Szczawnie Zdrój i w Grabowie. Program Senior Wigor to realizacja zapowiedzi z expose premier Ewy Kopacz.
Solidarność międzypokoleniowa

Polityka prorodzinna oznacza troskę o wszystkie pokolenia. To inwestycje w żłobki i przedszkola, w roczny urlop rodzicielski i przyszłość młodych małżeństw. Ale to także troska o seniorów.

„Bardzo ważnym słowem dla Polaków jest słowo „solidarność” – odnosi się ono do wielu dziedzin życia. Dziś mówimy o kolejnym ważnym wymiarze słowa „solidarność” – o solidarności międzypokoleniowej”- powiedziała szefowa rządu.

119 domów w całej Polsce

W ramach programu „Senior-WIGOR” w 2015 r. dofinansowanie otrzyma 119 samorządów z całej Polski. Wartość dofinansowania w tym roku to ponad 25,3 mln zł. Najwięcej placówek powstanie w woj. śląskim i wielkopolskim - po 14 placówek. Dzienne domy opieki Senior-WIGOR powstaną zarówno w miastach, jak i niewielkich miejscowościach i gminach. Będą to m.in. w Łódź, Wałbrzych, ale także w Zamość, Szczawno-Zdrój czy Grabowo. W konkursie dotacyjnym były premiowane miejscowości o niskich dochodach i dużym udziale seniorów. Średnio w każdej placówce będzie 20 miejsc dla seniorów, ale np. w Dąbrowie Górniczej ma to być 135 miejsc.

Lista rankingowa instytucji, które otrzymały dofinansowanie znajduje się na stronie Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej.

Senior-WIGOR: opieka, wiedza, aktywność

W dziennych domach opieki osoby w wieku 60+, będą mogły skorzystać z szeregu ciekawych zajęć w przystosowanych do ich potrzeb. Spotkania w gronie rówieśników i specjalistów, wypełnione będą ćwiczeniami i relaksem. Będą mogli skorzystać z kompleksowej oferty domów, dzięki czemu będą mogli rozwijać swoje pasje oraz zainteresowania.

Zapowiedź z exposé zrealizowana

Ustanowienie programu „Senior WIGOR”, a obecnie rozstrzygniecie jego pierwszej edycji, wypełnia obietnice złożone przez szefową rządu w exposé.
Premier Ewa Kopacz powiedziała, że do programu „Senior Wigor” przywiązuję ogromną wagę, bo chcę, żeby jesień życia nie kojarzyła się tylko z samotnością czy chorobą. „Chcę, żeby nasi seniorzy mogli cieszyć się życiem”- mówiła

Wsparcie ambasadorów

Ideę powstawania dziennych domów opieki wspierali od samego początku sami seniorzy. Program miał swoich ambasadorów. Zostali nimi: Wirginia Szmyt, czyli DJ Wika, Antoni Huczyński, znany jako „Dziarski Dziadek”, Stanisław Kowalski, 104-letni rekordzista świata w bieganiu, Jerzy Przyborowski, jeden z najbardziej utytułowanych lekkoatletów weteranów w Polsce, Gabriela Haczyk, biegaczka, Aleksander Doba, podróżnik roku National Geographic, Krystyna Lewkowicz, prezes fundacji „Ogólnopolskie Porozumienie Uniwersytetów Trzeciego Wieku” oraz Wiesława Borczyk, prezes Ogólnopolskiej Federacji Stowarzyszeń Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Premier Ewa Kopacz rozmawiając o programie spotykała się również z przedstawicielami Gminnych Rad Seniorów i Uniwersytetów Trzeciego Wieku.

Premier Ewa Kopacz podziękowała ambasadorom programu. „To, że program w I edycji cieszył się tak dużym zainteresowaniem, jest w dużej mierze Waszą zasługą” – mówiła szefowa rządu.
 
(PAP)