Jak podkreślali przedstawiciele rządu, to pierwszy rządowy program na rzecz dostępności w Polsce.

Podczas konferencji premier Mateusz Morawiecki poinformował, że program zaangażuje środki budżetowe i unijne, fundusze norweskie, środki z budżetu państwa oraz budżetów samorządów. Na realizację programu rząd przeznaczy ok. 23 mld zł w latach 2018-25.

Konsultacje społeczne i międzyresortowe programu zakończyły się 6 kwietnia, obecnie rząd pracuje nad opiniami, które wpłynęły. Program ma zostać przyjęty przez Radę Ministrów do końca pierwszej połowy roku. 
 

Potrzebujesz więcej informacji z zakresu pomocy społecznej?
Poznaj serwis LEX Pomoc Społeczna>>
Pomagaj ludziom, a zawiłości prawne zostaw nam


Sygnatariusze na rzecz dostępności

- Dostępność jest wtedy, kiedy czuje się pełnię wolności, może być samodzielnym i niezależnym człowiekiem – powiedział premier. Jak dodał, Dostępność plus ma ułatwić życie wszystkim – osobom starszym, osobom z niepełnosprawnościami i innym grupom społecznym ze specjalnymi potrzebami.

Według Morawieckiego rząd i społeczeństwo powinni wspierać osoby z niepełnosprawnościami. - Coraz częściej spotykamy się z przypadkami barier, a społeczeństwo jest ich coraz bardziej świadome, chcemy działać dla dobra społeczeństwa i ludzi, bo godne, życie jest tym, co jesteśmy winni osobom z niepełnosprawnościami – podkreślił.

Premier zaznaczył duży udział organizacji pozarządowych w tworzeniu poszczególnych programów,  żeby dostępność była większa i podkreślił, że są „prawdziwymi twórcami programu dostępności”.

Asystent osoby niepełnosprawnej


Jak powiedział Morawiecki, rozważane jest wprowadzenie nowej funkcji asystenta osoby niepełnosprawnej, który ma starać się dopomagać w zwiększeniu przestrzeni wolności dla osób potrzebujących.

Dodał, że Polska jest jednym z nielicznych krajów UE, gdzie nie ma jednolitych standardów w zakresie dostępności. Podziękował samorządom, które zaangażowały się w realizację programu.

- Chcemy systematycznie rok po roku poprawiać sytuacje osób z różnymi niepełnosprawnościami, tak żeby całe społeczeństwo było zintegrowane. To zobowiązanie naszego rządu - zadeklarował.

Pakt na rzecz dostępności

Premier, przedstawiciele instytucji, organizacji, uczelni, samorządów podpisali podczas konferencji Pakt na rzecz dostępności. Ze strony rządu podpis złożył premier Mateusz Morawiecki. Wśród instytucji była m.in. PESA, Orlen. Ze strony samorządów podpis złożyli marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, burmistrz Brzezin Marcin Pluta oraz prezydent Konina Józef Nowicki.

Konkurs „100 gmin bez barier”


Dostępność to nie tylko budynki i to również edukacja, szkoły, postawy nauczycieli. Program zakłada, że uczelnie, szkoły zmienią się tak, by były dostępne dla wszystkich. Program ma mieć też wpływ na dostosowanie przychodni i szpitali tak, żeby wszyscy mogli się po nich poruszać bez trudności. Strony internetowe będą zbudowane tak, aby każdy mógł załatwić swoje sprawy w urzędzie. Obecnie prawie połowa stron internetowych nie jest dostosowana

Zgodnie z założeniami programu także domy kultury, siłownie, plaże będą dostosowywane do potrzeb różnych grup uczestników.

Jak zapowiedział premier Program będzie finansował  badania nad przedmiotami codziennego użytku jak meble, ubrania, żeby jak najlepiej spełniały oczekiwania klientów.

Konieczne będzie zmiana procedur, wprowadzone standardy dostępności, przeszkolone będą osoby, które wpływają na jakość życia.
Zorganizowany będzie konkurs „100 gmin bez barier”.

1000 miejsc publicznych

Mateusz Morawiecki przypomniał, że obecnie wszystkie projekty realizowane ze środków UE muszą być dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. - Te zmiany mają mieć charakter bardzo kompletny i wymierny, na początku mają objąć 1000 miejsc publicznych – dodał. Dotyczyć mają m.in. edukacji, ochrony zdrowia. 

Jerzy Kwieciński minister inwestycji i rozwoju podkreślił, że pomysł zrodził się dwa lata temu, kiedy rozpoczęły się prace nad Strategią odpowiedzialnego rozwoju. Program był inspirowany pracą z osobami z niepełnosprawnościami.

- Realizujemy szereg potężnych inwestycji w infrastrukturze i jesteśmy na takim poziomie, że powinniśmy to robić dla wszystkich – zaznaczył minister.

MERITUM Pomoc społeczna. Wsparcie socjalne Iwona Sierpowska

MERITUM Pomoc społeczna. Wsparcie socjalne


Przyjazna Polska


Jego zdaniem budowanie dostępnego, przyjaznego kraju to proces, który musi być dobrze przemyślany i zarządzany i to właśnie zapewnić ma program Przyjazna Polska – Dostępność Plus, który powstaje obecnie w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju.

Program ma trzy najważniejsze cele - stworzenie prawa, które będzie zobowiązywało do zapewnienia dostępności w różnych dziedzinach życia, likwidację barier architektonicznych i transportowych oraz poprawienie dostępności produktów i usług dla wszystkich użytkowników i odbiorców.