Strona główna » Wiadomości » Przegląd prasy » Premier Włoch o Katalonii: konieczne poszanowanie konstytucji

Premier Włoch o Katalonii: konieczne poszanowanie konstytucji

11.10.17

Premier Włoch Paolo Gentiloni oświadczył w środę, komentując sytuację w Katalonii, gdzie podpisano deklarację niepodległości, że konieczne jest poszanowanie konstytucji Hiszpanii. Szef włoskiego rządu mówił o potrzebie dialogu, aby uniknąć eskalacji kryzysu.

"Należy podkreślić potrzebę poszanowania ram konstytucyjnych i praw" - powiedział Gentiloni na konferencji prasowej w Rzymie.

Następnie dodał, że konieczne jest podjęcie dialogu, w ramach hiszpańskiej konstytucji i przy poszanowania państwa prawa, "aby uniknąć nieuzasadnionej i niebezpiecznej eskalacji".

We wtorek wieczorem premier Katalonii Carles Puigdemont w wystąpieniu w parlamencie regionalnym ogłosił, że przyjmuje mandat obywateli do ogłoszenia niepodległości regionu, ale jednocześnie wezwał deputowanych do odroczenia o kilka tygodni secesji Katalonii, aby umożliwić negocjacje z rządem w Madrycie.

Po zakończonej sesji parlamentu Puigdemont podpisał deklarację niepodległości wzywającą inne państwa do uznania "republiki Katalonii". Dokument ten głosi, że "Katalonia odzyskuje pełną suwerenność". (PAP)

 

11.10.17
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE