Strona główna » Wiedza » Pytania i odpowiedzi » Prezes oddziału ZNP może być radnym

Prezes oddziału ZNP może być radnym

12.06.17

Prezes oddziału ZNP może być radnym gminy lub powiatu (organu stanowiącego jednostki samorządy terytorialnego) oraz wykonywać wszelkie uprawnienia z tym związane, w tym głosować w sprawie uchwał dotyczących likwidacji szkół.  

articleImage: Prezes oddziału ZNP może być radnym fot. Thinkstock

Pytanie:
Czy prezes oddziału ZNP może być jednocześnie radnym i głosować w sprawie uchwał dotyczących likwidacji szkół?

Odpowiedź:
Prezes oddziału ZNP może być radnym i wykonywać wszystkie uprawnienia z tym związane.

Uzasadnienie:
Ani ustawa ustawa z dnia 23.05.1991 r. o związkach zawodowych - dalej u.z.z., ani ustawa z dnia 8.03.1990 r. o samorządzie gminnym i ustawa z dnia 5.06.1998 r. o samorządzie powiatowym nie wykluczają pełnienia funkcji radnego i jednoczesnego pełnienia funkcji związkowej. Jedyne ograniczenia w tym zakresie mógłby zawierać statut danego związku zawodowego (art. 13 u.z.z.). Z art. 36 statutu ZNP (http://www.znp.edu.pl/media/files/6d08ee8d67421a341db8c4b92fa8a28f.pdf) wynika, że funkcji prezesa oddziału ZNP nie może jedynie pełnić osoba sprawująca mandat wójta, burmistrza, prezydenta miasta lub będąca członkiem kolegialnego organu wykonawczego jednostki samorządu terytorialnego. W związku z tym prezes oddziału ZNP może być jednocześnie radnym gminy lub powiatu (organu stanowiącego jednostki samorządy terytorialnego) oraz wykonywać wszelkie uprawnienia z tym związane, w tym głosować w sprawie uchwał dotyczących likwidacji szkół. 

Joanna Lesińska 12.06.17
Prawo oświatowe
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE