Strona główna » Wiadomości » Przegląd prasy » Prezydencki minister: sprawy dotyczące ochrony zdrowia, emerytur mogłyby być przedmiotem referendum

Prezydencki minister: sprawy dotyczące ochrony zdrowia, emerytur mogłyby być przedmiotem referendum

28.02.18

Chcemy sprawić, by głos obywateli był mocny. Uważamy, że fundamentalne sprawy dotyczące np. ochrony zdrowia, systemu emerytalnego mogłyby być przedmiotem referendum - mówi w środę w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną" wiceszef Kancelarii Prezydenta RP Paweł Mucha.

Prezydencki minister pytany był przez "DGP" o to, czy jest pewien, że odbędzie się referendum konsultacyjne w sprawie konstytucji. "Jestem o tym przekonany, zwłaszcza po rozmowach prezydenta i moich z marszałkiem Senatu Stanisławem Karczewskim, liderami większości parlamentarnej oraz senatorami. Wynika z nich, że w Senacie jest większość gotowa przychylić się do wniosku o referendum" - powiedział.

Pytany, czy będzie to referendum dwudniowe, Mucha zaznaczył, że "o tym będziemy rozstrzygać przy okazji przygotowywania prezydenckiego wniosku do Senatu".

"Dzisiaj sytuacja jest o tyle nowa, że po nowelizacji kodeksu wyborczego pierwsza tura wyborów samorządowych może być 21 października, 28 października lub 4 listopada" - podkreślił. "Prezydent, decydując o terminie referendum, musi brać pod uwagę także wyborczy kalendarz samorządowy i to jest teraz przedmiotem konsultacji politycznych" - dodał.

"Podtrzymujemy zdanie, że stulecie odzyskania niepodległości jest najlepszym momentem do przeprowadzenia referendum" - powiedział Mucha. Dodał, że to, czego będą dotyczyły pytania w referendum, "to będą decyzje pana prezydenta, natomiast pewne obszary zagadnień są już dość prawdopodobne".

Jak mówił minister, "można się spodziewać na przykład pytania o gwarancje podmiotowości Polski w Unii Europejskiej". "Sformułowaliśmy już ok. 60 pytań, wybierzemy ok. 10, które znajdą się we wniosku do Senatu. Na pewno powinno to być pytanie o to, czy Polacy chcą nowej konstytucji, czy zostawienia obecnej bez zmian, a może jej korekty" - powiedział Mucha.

Przyznał, że prezydent "rozważa obecnie, które z zagadnień wskazanych w toku konsultacji przez społeczeństwo, a sformułowanych w drodze pytań przez naszych ekspertów powinny się znaleźć na liście pytań referendalnych. Konsultacje nie są zamknięte" - podkreślił Mucha. Dodał, że "pytania mogą dotyczyć takich spraw jak ochrona praw nabytych, problematyka rodziny, systemu opieki zdrowotnej czy innych doniosłych społecznie obszarów. Jednym z nich jest obszar demokracji partycypacyjnej". (PAP)

28.02.18
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter

Newsletter wyborczy

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE