Swoim honorowym patronatem objął konferencję prezydent Bronisław Komorowski, co jest związane z wagą tego problemu, jak to napisano w decyzji o nadaniu patronatu, jak i z faktem, że w Sejmie znajduje się obecnie przygotowany przez Prezydenta projekt nowej ustawy, mającej ustanowić wyższe standardy w tej dziedzinie. Natomiast jednym z powodów organizacji konferencji stały się sygnały o opóźnianiu prac nad projektem, a także liczne sygnały o wątpliwościach zgłaszanych m.in. przez organizacje zrzeszające samorządy wobec perspektywy bardziej rygorystycznego uregulowania zasad projektowania i lokalizacji nowych budowli w terenie.
Więcej: Ustawa o ochronie krajobrazu zagrożona>>>
Jak mówiła otwierając konferencję Agnieszka Kurzyńska, dyrektor Segmentu Prawa i Administracji Wolters Kluwer, generalnie i na poziomie deklaracji wszyscy zgadzają się co do potrzeby ochrony krajobrazu, gdy jednak przychodzi do konkretów i konkretnych rozwiązań, to zaczynają się wątpliwości i próby odsuwania problemu od siebie. A tymczasem, jak podkreślał prof. Hubert Izdebski, redaktor naczelny „Samorządu Terytorialnego”, zaprojektowana przez głowę państwa ustawa ma wdrożyć do polskiego porządku prawnego międzynarodowej konwencji ws. ochrony krajobrazu, do czego Polska zobowiązała się.
Reprezentujący na konferencji Prezydenta minister z jego kancelarii Olgierd Dziekoński podkreślał, że jego szef przykłada wielką wagę do kultywowania i ochrony elementów dziedzictwa narodowego, czego przejawem jest zaangażowanie się w tę problematykę. Odnosząc się sygnałów o opóźnianiu prac nad prezydenckim projektem minister stwierdził, że szefowa sejmowej podkomisji Iwona Katarasińska-Śledzińska bardzo zabiega o sprawne prowadzenie prac nad projektem, co jednak nie jest łatwe – komentował minister Dziekoński – ze względu na zainteresowanie tymi rozwiązaniami ze strony paru komisji problemowych parlamentu.
Więcej: Ustawa krajobrazowa może być uchwalona jeszcze w tym roku?>>>
Szybszemu procedowaniu nad tą regulacją nie służy też niezbyt chętne proponowanym zmianom stanowisko administracji rządowej. Jak przypomniał Olgierd Dziekoński, rząd przyjął stanowisko wobec prezydenckiego projektu, które wprawdzie nie neguje tej inicjatywy, ale przedstawia wiele wątpliwości, które raczej zniechęcają niż zachęcają do promowania tego projektu.
Więcej: Rząd: projekt ustawy "krajobrazowej" źle wpłynie na sieci energetyczne>>>
– Ale prezydent Komorowski nie da łatwo za wygraną – mówił minister Dziekoński. I dodał, że gdy poinformowano Bronisława Komorowskiego o opóźnianiu prac nad projektem i zgłaszaniu kolejnych wątpliwości, stwierdził on: no to niech mnie przegłosują w Sejmie w takiej sprawie.
A regulacja taka jest bardzo potrzebna - przekonywała podczas konferencji dr Anna Fogel z Instytutu Gospodarki Przestrzennej i Mieszkalnictwa - ponieważ obecnie problematyka ochrony krajobrazu jest rozproszona w wielu ustawach -  m.in. o ochronie przyrody, o ochronie zabytków, w prawie ochrony środowiska, w ustawie o planowaniu przestrzennym. - Dlatego inicjatywa prezydenta jest cenna, ponieważ może uporządkować sytuację w tej dizedzinie. Dobrze by było stworzyć jeden całościowy akt prawny, który by to zebrał - mówiła dr Fogel. Jej zdaniem mogłaby w tej nowej ustawie znaleźć się także jedna definicja krajobrazu. - Spójność regulacji jest warunkiem skutecznej ochrony i kształtowania krajobrazu - mówiła dr Anna Fogel.

Czytaj także: Hubert Izdebski: prawo nie sprzyja ładnej architekturze >>>