Strona główna » Wiedza » Sprawy samorządowe » Prezydent zawetował ustawę o regionalnych izbach obrachunkowych

Prezydent zawetował ustawę o regionalnych izbach obrachunkowych

13.07.17

Prezydent Andrzej Duda zawetował nowelizację ustawy o regionalnych izbach obrachunkowych - poinformował w środę wieczorem rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński.

articleImage: Prezydent zawetował ustawę o regionalnych izbach obrachunkowych "Andrzej Duda (9851867824) (cropped)" autorstwa Lukas Plewnia/www.polen-heute.de. Licencja CC BY-SA 2.0 na podstawie Wikimedia Commons

Jak powiedział rzecznik, decyzja prezydenta w tej sprawie zostanie przekazana marszałkowi Sejmu w czwartek.

Nowelizacja ustawy o Regionalnych Izbach Obrachunkowych wprowadzała zmiany w zasadach przeprowadzania konkursu na prezesa izby. Do tej pory kandydata na prezesa wybierało w konkursie kolegium izby spośród członków kolegium i pozostałych kandydatów spełniających wymogi. Zgodnie z nowymi przepisami prezesa izby powoływać i odwołać miał premier na wniosek szefa MSWiA; kadencja prezesa miała trwać 6 lat.

Ponadto nowela dawała izbom szersze pole do kontroli. Zgodnie z nią inspektorzy mieli badać nie tylko jak dotąd, legalność wydatków, ale też gospodarność "w zakresie tzw. tytułów dłużnych i w oparciu o kryterium rzetelności".

Nowela dawała premierowi prawo zawieszenia organów jednostek samorządu terytorialnego i ustanowienia zarządu komisarycznego na okres do dwóch lat w razie "nierokującego szybkiej poprawy i przedłużającego się braku skuteczności w wykonywaniu przez nie zadań publicznych".

Odmowa podpisania ustawy przez prezydenta oznacza, że trafia ona do Sejmu do ponownego rozpatrzenia. Sejm odrzuca weto prezydenta większością trzech piątych głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

To pierwsza ustawa zawetowana przez prezydenta, która została przygotowana za rządów PiS. Cztery dotychczasowe weta prezydent zgłosił w październiku 2015 r. (ks/pap)


 

Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
Polecamy:
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE