Strona główna » Wiadomości » Omówienia zmian w prawie » Projekt nowelizacji ustawy o ochronie przyrody już w Sejmie

Projekt nowelizacji ustawy o ochronie przyrody już w Sejmie

06.03.17

W Sejmie złożono projekt poprawkowy do ustawy o ochronie przyrody (Dz.U. z 2016 r. poz. 2134). Proponowane zmiany dotyczą wprowadzenia przepisów, które będą dawały możliwość weryfikacji czy wycinka drzew oraz krzewów była przeprowadzona w celach niezwiązanych z działalnością gospodarczą.

articleImage: Projekt nowelizacji ustawy o ochronie przyrody już w Sejmie Fot. Flickr/Fot. Maciej Śmiarowski/KPRM/Źródło - Kancelaria Premiera's photostream/Lic. CC by


Zgodnie z obwiązującymi przepisami, osoba fizyczna może swobodnie wyciąć drzewa lub krzewy rosnące na jej nieruchomości, wyłącznie w przypadku, gdy rośliny te są usuwane na cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

 Złożony w Sejmie 3 marca br. projekt ustawy o zmianie ustawy o ochronie przyrody zakłada jednak wprowadzenie przepisów, które będą dawać możliwość weryfikacji, czy wycinka była rzeczywiście przeprowadzona w celach niezwiązanych z działalnością gospodarczą. Osoba fizyczna, zainteresowana ścięciem na swojej posiadłości drzewa lub krzewu będzie bowiem zobligowana do zgłoszenia wójtowi wycięcia, oraz nie będzie mogła prowadzić na rzeczonej nieruchomości działalności gospodarczej przez okres 5 lat od dokonania zgłoszenia.

Ponadto wójt, burmistrz albo prezydent miasta będzie prowadził rejestry zgłoszeń, a także uzyska podstawę prawną do przeprowadzenia kontroli zakresie wycinki. Jej tryb ustali w rozporządzeniu minister właściwy do spraw środowiska. W przypadku wykrycia, że po wycince drzew realizowanej na podstawie art. 83f ust. 1 pkt 3a w przeciągu 5 lat od dokonania zgłoszenia będzie prowadzona działalność gospodarcza, zostaną nałożone kary.

(sejm.gov.pl)
 

Norbert Bonin 06.03.17
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter

Newsletter wyborczy

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE