Strona główna » Wiadomości » Aktualności » Przeciwnicy burmistrza Supraśla zebrali podpisy ws. referendum

Przeciwnicy burmistrza Supraśla zebrali podpisy ws. referendum

25.02.16

W gminie Supraśl (Podlaskie) może dojść do referendum w sprawie odwołania burmistrza w trakcie kadencji. W środę do delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Białymstoku trafiły listy z podpisami pod wnioskiem o takie referendum.

articleImage: Przeciwnicy burmistrza Supraśla zebrali podpisy ws. referendum fot. Thinkstock

Wniosek o referendum lokalne, to inicjatywa zwolenników podzielenia podbiałostockiej gminy Supraśl i wydzielenia z niej nowej - Grabówki.

Pod wnioskiem musiało się podpisać 10 proc. osób uprawnionych do głosowania w gminie Supraśl - to niecałe 1,2 tys. osób. Przed złożeniem podpisów w delegaturze KBW, przedstawiciele grupy inicjatywnej mówili dziennikarzom, że zebrali 1726 podpisów.

Biuro wyborcze ma teraz miesiąc na weryfikację podpisów, a także sprawdzenie, czy inicjatorzy tego referendum spełnili też inne wymogi ustawowe. Jeśli wszystko będzie w porządku, ma miesiąc na wyznaczenie daty referendum - powinno się ono odbyć najpóźniej w 50 dni od wydania przez komisarza wyborczego takiego postanowienia.

Inicjatorzy referendum spodziewają się, iż odbędzie się ono w kwietniu. Będzie ważne, jeśli weźmie w nim udział nie mniej, niż 3/5 liczby osób biorących udział w wyborach bezpośrednich burmistrza Supraśla jesienią 2014 roku. Wzięło w nich udział wówczas (II tura) ok. 4,8 tys.

W lipcu ubiegłego roku poprzedni rząd zdecydował o powstaniu gminy Grabówka i wydzieleniu jej z Supraśla (Podlaskie). W ostatnich dniach grudnia premier Beata Szydło podpisała jednak rozporządzenie, które tę decyzję uchyliło i do powstania Grabówki z dniem 1 stycznia nie doszło.

Najczęściej powtarzany argument zwolenników powstania gminy Grabówka i przeciwników burmistrza Radosława Dobrowolskiego, to brak inwestycji w ich części gminy Supraśl w sytuacji, gdy to z tej części pochodzi najwięcej podatków.

Zmieniając decyzję poprzedników, rząd Beaty Szydło powołał się przede wszystkim na wyniki gminnego referendum w Supraślu, które zostało przeprowadzone w ramach konsultacji społecznych poprzedzających decyzję poprzedniego rządu oraz na negatywne opinie dot. planowanych podziałów.

Frekwencja w lokalnym referendum w Supraślu wyniosła 62 proc. Za podziałem opowiedziało się 45 proc. głosujących, choć na terenach, które miałyby wejść w skład nowego samorządu, zdecydowana większość głosujących była za podziałem. Rada Gminy Supraśl negatywnie zaopiniowała utworzenie nowej gminy.

Jak mówili w środę dziennikarzom przedstawiciele grupy inicjującej referendum, nadal nie są spełniane deklaracje burmistrza o inwestycjach w tej części gminy. Mówili też o tym, iż miała być tam tworzona filia urzędu miasta, a będzie jedynie - jak to określili - biuro podawcze.

Burmistrz Radosław Dobrowolski już wcześniej mówił PAP, że w ostatnich dwóch latach w tej części gminy, która chciała się odłączyć, na inwestycje zostało wydanych po 10 mln zł rocznie, przy budżecie gminy wynoszącym ok. 40 mln zł. Dodał, że filia urzędu ma być otwarta w marcu. (PAP)

 

25.02.16
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter

Newsletter wyborczy

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE