Uchwała rady powiatu o przekazaniu ma zostać podjęta w połowie czerwca, po wcześniejszej likwidacji zespołu.

Czy istnieje możliwość przekazania zespołu bez jego likwidacji?

Gmina zamierza prowadzić szkoły ponadgimnazjalne w jednym zespole razem z gimnazjum w nowowybudowanym obiekcie.

Czy termin podjęcia decyzji przez samorząd powiatowy nie jest zbyt późny?

Nauczyciele przechodzą bez żadnych konsekwencji, ale dyrektor zespołu jest na półmetku kadencji.

Czy powiat powinien wypowiedzieć mu umowę?

Czy i kiedy rady pedagogiczne i rady rodziców (liceum i gimnazjum) powinny wytypować przedstawicieli do komisji konkursowej na dyrektora zespołu
(gminnego, po przekazaniu)?

Kiedy powinny zostać podjęte uchwały rad pedagogicznych w sprawie zaopiniowania aktu założycielskiego nowego zespołu?

Odpowiedź

Przekazanie szkół pomiędzy jednostkami samorządu terytorialnego następuje w trybie określonym w art. 5 ust. 5b-c ustawy o systemie oświaty . Zgodnie z tymi przepisami przekazanie szkół pomiędzy jednostkami samorządu terytorialnego następuje po zawarciu w tej sprawie porozumienia.

W tym przypadku nie stosujemy procedury likwidacyjnej szkół. Szkoły na podstawie porozumienia są przejmowane, a zatem muszą istnieć.

W związku z przekazaniem, o którym mowa powyżej, nie stosujemy procedury określonej w art. 59 ust. 2 ustawy o systemie oświaty . Ustawa o systemie oświaty  nie wskazuje bowiem, aby miała ona zastosowanie. Podobny pogląd wyrażony został w M. Pilich, Komentarz do ustawy o systemie oświaty, Wolters Kluwer Business, Warszawa 2008, str. 56.

Ustawa o systemie oświaty nie przewiduje również terminu, z jakim następuje przejęcie przez nowy organ szkół objętych porozumieniem. Ze względu jednak na organizacje roku szkolnego wskazane jest, aby przejęcie nastąpiło z dniem 1 września.

Pracodawcą dla zatrudnionych w szkole pracowników (nauczycieli, dyrektora, pracowników administracyjnych) jest szkoła i dla zawartych stosunków pracy nie ma znaczenia, iż zmienia się organ prowadzący szkołę. Pracodawca nie ulega zmianie.

Jeżeli chodzi o sytuację dyrektora zespołu, to nie ma podstaw prawnych, aby uznać, że przejęcie szkoły przez inną jednostkę samorządu terytorialnego oznacza przesłankę do wypowiedzenia mu umowy o pracę czy odwołania ze stanowiska. Przesłanki odwołania dyrektora ze stanowiska określa art. 38 ustawy o systemie oświaty . Jeżeli zatem nie zachodzi żadna z wymienionych tam przyczyn to nie ma podstaw, aby dyrektor zespołu został odwołany, a w konsekwencji, aby można mu było wypowiedzieć umowę o pracę.

Akt założycielski jest dokumentem, który służy utworzeniu szkoły czy zespołu (art. 58 ust. 6 ustawy o systemie oświaty ). W analizowanej sprawie zespół istnieje, dlatego nie ma podstaw do przyjmowania nowego aktu założycielskiego. Jeżeli do zespołu przejmowanego ma być włączone dodatkowo gimnazjum prowadzone przez gminę, to zastosowanie w tym zakresie będzie miał art. 62 ust. 5 ustawy o systemie oświaty .


Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 ze zm.)