Dokument jest konsekwencją przyjęcia przez rząd w czerwcu br. uchwały w sprawie realizacji Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej „100 Mega na 100-lecie”. Inicjatywa ta zakłada zapewnienie wszystkim szkołom w Polsce możliwości bezpłatnego dostępu do szybkiego Internetu. Głównym założeniem ogólnopolskiej sieci, jest bowiem wyrównanie szans edukacyjnych wszystkich uczniów, w szczególności zamieszkujących tereny o niskiej gęstości zaludnienia i chodzących do szkół o małej liczbie uczniów.

Jak wynika z badań, obecnie ok. 23 proc. jednostek oświatowych znajduje się w zasięgu sieci o przepustowości co najmniej 100 Mb/s. Jednocześnie ponad 40 proc. korzysta z usług dostępu do Internetu o przepustowościach nieprzekraczających 10 Mb/s. Oznacza to, że większość jednostek oświatowych w jest wykluczona cyfrowo. Wedle projektu ustawy, OSE będzie siecią opartą na istniejącej lub planowanej infrastrukturze telekomunikacyjnej będącej własnością operatorów telekomunikacyjnych lub samorządów wykonujących działalność związaną z telekomunikacją.

Projekt ustawy przewiduje również możliwość inwestowania w infrastrukturę telekomunikacyjną przez operatora sieci OSE, jeśli będzie to niezbędne do zapewnienia jednostkom oświatowym dostępu do tej sieci. W ramach OSE szkoły będą mogły m.in. korzystać z usług bezpieczeństwa sieciowego i teleinformatycznego. Wprowadzenie OSE może wpłynąć także na zmianę sposobu kształcenia uczniów i nauczycieli, poprzez włączenie i powszechne wykorzystywanie zasobów edukacyjnych dostępnych przez Internet.
Nowe przepisy wejdą w życie 14 dni od publikacji w Dzienniku Ustaw.

Natomiast samo świadczenie usług pierwszym szkołom planowane jest od 1 września 2018 r.

(premier.gov.pl) 

LEX Samorząd Terytorialny
Artykuł pochodzi z programu LEX Samorząd Terytorialny
Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami