Pytanie:
Przy liceum ogólnokształcącym, które posiada nadane imię, z dniem 1 września zostanie uruchomiony stadion. Czy organ prowadzący może nadać imię stadionowi? Jak powinna wyglądać procedura nadania?

Odpowiedź:
Powszechnie obowiązujące przepisy prawa oświatowego nie przewidują możliwości nadania imienia obiektowi na terenie szkoły.

Taka możliwość jest jednak przewidziana w ustawie z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym – dalej u.s.g., na co zwrócił uwagę m.in. Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 4 września 2008 r., II OSK 888/08. Stwierdził on, że "nadanie określonemu obiektowi – będącemu własnością gminy – imienia osoby, którą miejscowa społeczność chce w ten sposób uczcić za zasługi np. dla miasta, jest zadaniem własnym gminy z zakresu kultury (art. 7 ust. 1 pkt 9 u.s.g.).

Pod tym pojęciem należy bowiem rozumieć "ogół duchowego i materialnego dorobku ludzkości wytworzony na kolejnych etapach rozwoju historycznego, nieustannie utrwalany i wzbogacany" (Słownik współczesnego języka polskiego, red. B. Dunaja, Warszawa 2001, t. I, s. 442; zob. także: Słownik języka polskiego, red. M. Szymczaka, Warszawa 1998, t. I, s. 1015).

Zarówno twórczość poszczególnych jednostek, jak i upamiętnienie ich działania (zasług) tworzy ten dorobek i trafnie uznał ustawodawca, że zadaniem własnym gminy (a nawet jej obowiązkiem) jest dbanie m.in. o to, ażeby nie popadł on w zapomnienie. Jednocześnie sprawa ta należy do właściwości rady gminy (art. 18 ust. 1 u.s.g.), ponieważ nie ma przepisu szczególnego, który stanowiłby inaczej.".

Wobec powyższego, powołując się na art. 7 ust. 1 pkt 9 u.s.g. i art. 18 ust. 1 u.s.g., należy przyjąć, że rada gminy może nadać imię stadionowi na terenie szkoły prowadzonej przez gminę.

Na zasadzie analogii, w przypadku szkoły prowadzonej przez powiat, będą to następujące przepisy: art. 4 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym – dalej u.s.p., zgodnie z którym powiat wykonuje określone ustawami zadania publiczne o charakterze ponadgminnym w zakresie kultury oraz ochrony zabytków i opieki nad zabytkami, oraz art. 9 ust. 1 u.s.p., zgodnie z którym rada powiatu jest organem stanowiącym powiatu. 

LEX Prawo Oświatowe
Artykuł pochodzi z programu LEX Prawo Oświatowe
Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami