Strona główna » Wiadomości » Omówienia orzeczeń » Rada może zaliczyć działkę do drogi gminnej jeśli jest zlokalizowana na obszarze gminy

Rada może zaliczyć działkę do drogi gminnej jeśli jest zlokalizowana na obszarze gminy

19.04.17

Rada gminy może podjąć uchwałę dotyczącą działek, co do których przysługuje jej tytuł własności, jednak warunkiem ważności takich uchwał jest to, czy działki te są również zlokalizowanie na obszarze gminy - wyjaśnił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku.  

articleImage: Rada może zaliczyć działkę do drogi gminnej jeśli jest zlokalizowana na obszarze gminy fot. Thinkstock

Rada gminy zaliczyła do kategorii dróg gminnych drogę położoną na terenie działek w obrębie geodezyjnym sąsiadującego miasta.

Wojewoda zaskarżył uchwałę do sądu administracyjnego.

Zdaniem organu rada podjęła uchwałę wykraczająca poza przysługujące jej kompetencje. Uchwała określa bowiem kategorię drogi stanowiącej, co prawda, własność gminy, ale zlokalizowanej na terenie innej jednostki samorządu terytorialnego.

WSA przyznał rację wojewodzie.

Sąd zwrócił uwagę, że prawo własności samo w sobie nie upoważnia do podejmowania aktów prawa miejscowego dotyczących działek, których gmina jest właścicielem.

Poznaj Linie Orzecznicze Lex >>>

Oczywiście może się zdarzyć, że gmina podejmuje uchwały dotyczące działek, co do których przysługuje jej tytuł własności - warunkiem ważności takich uchwał jest jednak to, czy działki te są również zlokalizowanie na obszarze gminy, która podjęła uchwałę, tj. jak wymagają tego przepisy – znajdują się na obszarze działania organów tej konkretnej jednostki samorządu terytorialnego.

W ocenie sądu, w rozpatrywanej sprawie warunek ten nie został spełniony.

Na podstawie:
Wyrok WSA w Gdańsku z 12 stycznia 2017 r.,sygn. akt III SA/Gd 978/16, nieprawomocny  

Anna Dudrewicz 19.04.17
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE