Dopuszczalne jest zatrudnienie radnego na podstawie umowy cywilnoprawnej w jednostce organizacyjnej gminy w której pełni mandat, pod warunkiem, że nie jest on zatrudniony w urzędzie tej gminy i nie pełni funkcji kierowniczych.

Pytanie:
Czy asystent rodziny pracujący na umowę zlecenia w OPS może być w tej samej gminie radnym rady gminy?

Odpowiedź:
Dopuszczalne jest zatrudnienie radnego na podstawie umowy cywilnoprawnej w jednostce organizacyjnej gminy, w której pełni mandat, pod warunkiem, że nie jest on zatrudniony w urzędzie tej gminy i nie pełni funkcji kierowniczych.

Uzasadnienie:
Zgodnie z art. 24d ustawie z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym – dalej u.s.g. – wójt nie może powierzyć radnemu gminy, w której radny uzyskał mandat, wykonywania pracy na podstawie umowy cywilnoprawnej. Jest to zasada obowiązująca w ramach wykonywania mandatu radnego. Jednakże nie oznacza to bezwzględnego zakazu zatrudniania radnego w jednostkach organizacyjnych gminy, w której pełni mandat, na jakimkolwiek stanowisku, lub na jakiejkolwiek podstawie.
Zgodnie z art. 24a ust. 1-2 u.s.g. z radnym nie może być nawiązywany stosunek pracy w urzędzie gminy, w której radny uzyskał mandat, a radny nie może też pełnić funkcji kierownika gminnej jednostki organizacyjnej oraz jego zastępcy. Z kolei osoba już wybrana na radnego nie może wykonywać pracy w ramach stosunku pracy w urzędzie gminy, w której uzyskała mandat, oraz wykonywać funkcji kierownika lub jego zastępcy w jednostce organizacyjnej tej gminy. Przed przystąpieniem do wykonywania mandatu osoba ta obowiązana jest złożyć wniosek o urlop bezpłatny w terminie 7 dni od dnia ogłoszenia wyników wyborów przez właściwy organ wyborczy (art. 24b ust. 1 u.s.g.). Więcej>>

II Konferencja Edukacja w Samorządach - 27.10.2016>>