Strona główna » Wiadomości » Finanse komunalne » Radom: ponad 400 propozycji do budżetu obywatelskiego na rok 2019

Radom: ponad 400 propozycji do budżetu obywatelskiego na rok 2019

29.01.18

Ponad 400 propozycji do budżetu obywatelskiego na rok 2019 wpłynęło od mieszkańców Radomia. Urzędnicy magistratu dokonają teraz ich selekcji; w maju znana będzie ostateczna lista projektów, które wezmą udział głosowaniu.

articleImage: Radom: ponad 400 propozycji do budżetu obywatelskiego na rok 2019 fot. Thinkstock

Jak poinformował w poniedziałek dyrektor Kancelarii Prezydenta Radomia Mateusz Tyczyński, 300 wniosków wpłynęło drogą internetową, a 100 w tradycyjnej formie papierowej. Zdaniem Tyczyńskiego to rekordowa liczba. Z roku na rok mieszkańcy Radomia zgłaszają coraz więcej propozycji. Do budżetu obywatelskiego na 2016 rok było ich 190, na rok 2017 zgłoszono 250, a 350 na 2018 r.

"Radomianie chcą zmieniać swoje miasto i coraz chętniej korzystają z możliwości, jakie daje im budżet obywatelski" - powiedział Tyczyński. Dodał, że projekty są zróżnicowane i dotyczą m.in. tworzenia terenów rekreacyjnych, budowy chodników i ścieżek rowerowych. Są też propozycje organizacji wydarzeń kulturalnych, warsztatów artystycznych czy wzbogacenia oferty dla seniorów. Nowością w tym roku jest kilka projektów związanych z walką ze smogiem.

Nowym rozwiązaniem w przyszłorocznym budżecie obywatelskim jest wydzielenie tzw. obszaru instytucjonalnego. Trafią do niego projekty związane z funkcjonowaniem np. miejskich placówek, w tym szkół i przedszkoli. Do podziału jest kwota 600 tys. zł. Tyle samo będzie wynosiła maksymalna wartość projektu, jaki będzie mógł trafić pod głosowanie. "Podobnie jak w poprzednich latach, wpłynęły do nas wnioski dotyczące inwestycji szkolnych, np. budowy boisk. Dzięki zmianie w regulaminie budżetu obywatelskiego nie będą one już bezpośrednio konkurowały z innymi, typowo społecznymi projektami" - zaznaczył Tyczyński.

Podobnie jak dotychczas, będzie funkcjonował natomiast obszar ogólnomiejski (1,2 mln zł), do którego trafiają największe projekty, oraz pięć obszarów lokalnych (po 600 tys. zł).

Weryfikacja złożonych wniosków potrwa do 23 marca, a głosowanie zostanie przeprowadzone od 1 do 30 czerwca. Do 31 lipca mają być ogłoszone zwycięskie projekty.

Po raz pierwszy budżet obywatelski był w Radomiu realizowany w 2014 r. Miasto przeznaczyło wówczas na ten cel 3 mln zł. W 2015 r. kwota ta wzrosła do 4,2 mln zł, w kolejnych latach była o 600 tys. zł wyższa. (PAP)

autor: Ilona Pecka

ilp/ pad/

29.01.18
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter

Newsletter wyborczy

Polecamy:
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE