Strona główna » Wiadomości » Przegląd prasy » Referendum niepodległościowe w Katalonii zorganizują wolontariusze

Referendum niepodległościowe w Katalonii zorganizują wolontariusze

14.06.17

Premier autonomicznego rządu Katalonii Carles Puigdemont zapowiedział w środę w miejscowym parlamencie, że październikowe referendum niepodległościowe w tym regionie odbędzie się bez udziału urzędników. Głosowanie zorganizują wolontariusze.

Puigdemont podkreślił, że "żaden urzędnik nie będzie zmuszany do udziału w organizowaniu referendum". Przypomniał, że również w przeprowadzonym w tym najbogatszym regionie Hiszpanii plebiscycie z 2014 r. największą pracę wykonali wolontariusze.

"Teraz będzie podobnie. Opracowujemy właśnie plan utworzenia zespołu funkcjonariuszy wyborczych, którzy jako wolontariusze pomogą nam w organizacji referendum" - ujawnił premier Katalonii.

Puigdemont dodał, że hiszpańskie ustawodawstwo nie nakazuje, aby wybory przeprowadzane były przy udziale urzędników.

W piątek premier Katalonii ogłosił, że referendum w sprawie niepodległości tego regionu odbędzie się 1 października. Ujawnił, że podczas głosowania wyborcy będą musieli odpowiedzieć na pytanie: "Czy chcesz, aby Katalonia została niepodległym państwem w formie republiki?".

Władze w Madrycie zapowiedziały już, że zablokują organizację katalońskiego plebiscytu, gdyż "jest on niezgodny z konstytucją". Ostrzegły, że "do referendum nie dojdzie, gdyż jest ono nielegalne".

W maju br. hiszpańskie media poinformowały, że rząd Hiszpanii ma już plan działań na wypadek próby przeprowadzenia referendum w Katalonii. Dokument, rozesłany do wszystkich centralnych organów państwowych, przewiduje m.in. zakaz organizowania lokali wyborczych w szkołach oraz drukowania kart do głosowania.

Na początku czerwca hiszpańska prasa ujawniła, że władze w Madrycie chcą ukarać kwotą ponad 5,1 mln euro byłego premiera Katalonii Artura Masa i jego troje współpracowników za organizację referendum niepodległościowego w 2014 r. W marcu br. w związku z tym głosowaniem Mas został skazany na pozbawienie części praw obywatelskich przez okres 2 lat; stracił m.in. prawo do piastowania stanowisk publicznych.

9 listopada 2014 r. zwolennicy oderwania się Katalonii od Hiszpanii przeprowadzili niewiążące referendum w tej sprawie. Według katalońskich władz, na których czele stał wówczas Mas, za niepodległością opowiedziało się ponad 80 proc. uczestników referendum. Jednak w głosowaniu wzięły udział tylko 2 mln spośród 5,4 mln uprawnionych.

(PAP)

 

14.06.17
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

 • Rozpoczął się proces Hanny Zdanowskiej

  Obrazek do artykułu: Rozpoczął się proces Hanny Zdanowskiej

  Przed łódzkim sądem rozpoczął się w piątek proces prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej, której prokuratura zarzuca poświadczenie nieprawdy w dokumentach w celu uzyskania kredytu przez jej partnera Włodzimierza G. Zarzuty nie są związane z jej działalnością, jako prezydenta miasta. Więcej

 • Katowicka straż miejska będzie informować o terminie wymiany pieców

  Obrazek do artykułu: Katowicka straż miejska będzie informować o terminie wymiany pieców

  31 grudnia 2021 r. i analogicznie ostatni dzień roku w latach 2023, 2025 i 2027 - to terminy, kiedy mieszkańcy woj. śląskiego muszą wymienić stare źródła ciepła, w zależności od okresu ich wcześniejszego użytkowania. W Katowicach będzie o tym przypominać Straż Miejska. Więcej

 • Tokaj: zbyt mało czasu na tak radykalne zmiany w Kodeksie wyborczym

  Obrazek do artykułu: Tokaj: zbyt mało czasu na tak radykalne zmiany w Kodeksie wyborczym

  Uważamy, że jest zbyt mało czasu do wyborów, żeby przeprowadzić tak radykalne zmiany w Kodeksie wyborczym - oceniła w piątek szefowa Krajowego Biura Wyborczego Beata Tokaj. Wskazała, że wprowadzenie zmian nie jest "niemożliwe", ale może spowodować "chaos organizacyjny". Więcej

 • Odroczono sprawę wygaśnięcia mandatu prezydenta Lublina

  Obrazek do artykułu: Odroczono sprawę wygaśnięcia mandatu prezydenta Lublina

  Rozpoznanie skargi prezydenta Lublina Krzysztofa Żuka na decyzję wojewody o wygaśnięciu jego mandatu zostało w czwartek odroczone do czasu rozpatrzenia przez Wojewódzki Sąd Administracyjny wniosków trzech podmiotów - m.in. HFPC - o udział w postępowaniu. Więcej

 • Rada Warszawy skarży zmianę nazw 47 ulic przez wojewodę

  Obrazek do artykułu: Rada Warszawy skarży zmianę nazw 47 ulic przez wojewodę

  Rada Warszawy głosami PO zdecydowała o zaskarżeniu do sądu administracyjnego zmiany 47 nazw ulic przez wojewodę mazowieckiego na podstawie tzw. ustawy dekomunizacyjnej. Zdaniem PO wojewoda wykorzystał ustawę do celów politycznych; PiS twierdzi, że ws. dekomunizacji rada miasta nie wykorzystała swojego czasu. Więcej

Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE