Strona główna » Wiadomości » Finanse komunalne » Remonty stadionu żużlowego oraz szkoły - z budżetu obywatelskiego w Lublinie

Remonty stadionu żużlowego oraz szkoły - z budżetu obywatelskiego w Lublinie

12.10.17

Modernizacja stadionu żużlowego oraz remont szkoły prowadzonej przez siostry urszulanki w Lublinie to dwa projekty zgłoszone do budżetu obywatelskiego w 2018 r., które uzyskały najwięcej głosów mieszkańców.

articleImage: Remonty stadionu żużlowego oraz szkoły - z budżetu obywatelskiego w Lublinie fot. Thinkstock

Głosowanie w IV edycji budżetu obywatelskiego w Lublinie zakończyło się we wtorek. W sumie głosowało ponad 38,5 tysiąca mieszkańców; zdecydowana większość – 37 tys. osób - oddała głos drogą elektroniczną, a 1,5 tys. mieszkańców - za pośrednictwem kart papierowych.

Dyrektor Biura Partycypacji Społecznej Urzędu Miasta Lublin Piotr Choroś powiedział na konferencji prasowej w środę, że pełne wyniki głosowania będą znane za kilka dni - ponieważ jeszcze weryfikowane będą głosy oddane na kartach papierowych, ale już wiadomo, że do realizacji trafią dwa tzw. projekty duże, które zyskały największą liczbę głosów.

Około 9 tys. głosów mieszkańców uzyskał projekt dotyczący remontu szkoły prowadzonej przez siostry urszulanki. Polagać on ma na adaptacji zabytkowej infrastruktury pobrygidkowskiego zespołu klasztornego do prowadzenia 8-klasowej szkoły podstawowej. Remont ma na celu dostosowanie budynku do wymogów związanych m.in. z koniecznością wyposażenia szkoły w klasopracownie i pozwoli uniknąć likwidacji szkoły, w której uczy się około 300 dzieci. Wartość projektu oszacowano na ponad 1,1 mln zł.

Ponad 5 tys. głosów otrzymał natomiast projekt dotyczący modernizacji infrastruktury stadionu żużlowego przy Alejach Zygmuntowskich w Lublinie. Zakłada on m.in. remont toru żużlowego oraz rewitalizację i powiększenie trybun dla widzów. Koszt prac oszacowano na 1,2 mln zł.

Mieszkańcy Lublina wybierali spośród 120 zgłoszonych projektów. Każdy lublinianin – bez względu na wiek - mógł zagłosować na dwa projekty: jeden mały (którego koszt realizacji nie przekracza 300 tys. zł) i jeden duży (o wartości do 1,2 mln zł). Do wydania było 15 mln zł - na projekty małe przeznaczono w sumie 9 mln zł, a na duże ma być wydane 6 mln zł.

W tym roku zmieniono zasady głosowania za pomocą kart papierowych – wymagało to osobistego stawiennictwa w punkcie do głosowania. Jak tłumaczył Choroś, zmiana ta, wprowadzona po konsultacjach i po „gorącej i burzliwej dyskusji z mieszkańcami”, miała na celu wyeliminowanie sytuacji, w których do punktów przynoszono nawet po kilka tysięcy kart z głosami na konkretny projekt zebranymi wśród znajomych, sąsiadów, mieszkańców bloku, studentów.

Zmiana zasad głosowania za pomocą kart papierowych spowodowała, że głosujących tą metodą było znacznie mniej niż w latach ubiegłych i zmalała też ogólna liczba głosujących. W IV edycji budżetu głosowało łącznie 38,5 tys. osób, w tym 37 tys. - przez internet, a 1,5 tys. - za pośrednictwem kart papierowych. Rok wcześniej głosowało łącznie 73,5 tys. osób, w tym 55,7 tys. głosów oddano w formie papierowej, a blisko 18 tys. przez internet. Lublin liczy niespełna 350 tys. mieszkańców.

„To bardzo radykalna zmiana w systemie głosowania i w ilości głosów. Była przez nas spodziewana. Ten spadek jest znaczny, ale to jest element budowania wiarygodności systemu budżetu obywatelskiego, że te głosy są oddawane przez pojedyncze osoby” - zaznaczył Choroś.

„Czy tak zostanie? To jest też pytanie do mieszkańców” – dodał Choroś i ogłosił rozpoczęcie konsultacji przed kolejną edycją budżetu obywatelskiego. Tak jak przed rokiem najpierw przyjmowane będą opinie na piśmie, a potem będą organizowane otwarte spotkania z mieszkańcami. „Konsultacje potrwają do końca stycznia. Mamy sporo czasu, aby porozmawiać i ustalić, jak ma wyglądać budżet obywatelski w roku następnym” – powiedział Choroś.

Nowym rozwiązaniem w tym roku jest też zagwarantowanie kwoty 150 tys. zł dla każdej z 27 dzielnic Lublina. Będzie to wykorzystane w przypadku, gdy w wyniku głosowania nie wygra żaden projekt w danej dzielnicy. Wtedy do realizacji zostanie skierowany projekt (niezalenie do tego, ile głosów zdobył) opiewający na maksymalnie 150 tys. zł.

W ubiegłym roku w budżecie obywatelskim rozdysponowano również 15 mln zł, a zgłoszono 149 projektów. Największe poparcie zdobył projekt "Aktywny Lublin", polegający na zorganizowaniu zajęć sportowych i rekreacyjnych dla wszystkich chętnych oraz remont ul. Różanej w dzielnicy Czuby Północne.(PAP)

12.10.17
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE