Podczas konferencji Państwo 2.0 organizowanej przez ComputerWorld, wiceminister cyfryzacji podkreślił, że zapowiadany przez resort Kodeks cyfrowy ma powstać z udziałem strony społecznej. – Będziemy się starali całe prawo dotyczące cyfryzacji zamknąć w jeden akt prawny – dodał.

Przygotowania do powstania Kodeksu cyfrowego


- Sygnalizujemy, że się do tematu kodeksu przygotowujemy i zapraszamy wszystkie jednostki i organizacje, które chcą w tym przedsięwzięciu wziąć udział, żeby powoli przygotowywały się merytorycznie w obszarach, w których chciałyby tam zaistnieć – powiedział nam Krzysztof Szubert.

Jak dodał, resort kieruje w ten sposób otwarte zapytanie do ewentualnych odbiorców regulacji, czy są zainteresowani tematyką zebrania przepisów dotyczących cyfryzacji w jeden zbiór. - Patrzymy, ile stron jest zainteresowanych i decydujemy, jak to robimy, bo być może nikt nie będzie zainteresowany, żeby to robić z nami, to pewien test – podkreślił Krzysztof Szubert.

Podczas konferencji zaznaczył, że temat informatyzacji „pojawia się coraz wyżej w agendach instytucji unijnych”. Podkreślił także duże znaczenie projektów cyfrowych w kraju i przedstawił najważniejsze projekty Ministerstwa Cyfryzacji i grupy resortu, w skład której wchodzą m.in. Centrum Projektów Polska Cyfrowa (CPPC), Centralny Ośrodek Informatyki (COI) i Narodowa Akademickie Sieci Komputerowe (NASK).

Czytaj także: MS: losowanie spraw w sądach działa, ruszamy dalej>>

Projekty krajowe resortu cyfryzacji

W ramach Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej tysiące szkół zostaną podłączone do szybkiej sieci internetowej, pierwsze placówki będą wyposażone w taki dostęp od 1 września 2018 r.

Jak podkreślił wiceminister, strategia 5G dotycząc współpracy pomiędzy administracją i biznesem jest już po konsultacjach społecznych i resort przygotowuje  projekt do przekazania do rozpatrzenia przez Radę Ministrów.

Profil zaufan
y jest jednym z kluczowych przedsięwzięć resortu. – Postaraliśmy się, żeby był dopracowany i wykorzystywany do różnych usług – zaznaczył Szubert. Jak dodał, wzrasta wciąż liczba osób, które korzystają z tej formy podpisu elektronicznego, a w ubiegłym tygodniu liczba użytkowników przekroczyła 1,5 mln osób.

mDokumenty to projekt, który proponuje nowe podejście do przechowywania dokumentów formie portfela elektronicznego, głównie na smartfonach. Wśród rozwiązań są m.in. mObywatel, mTożsamość. – Projekt został dostrzeżony w regionie państw grupy wyszehradzkiej i uznany za kierunek europejskiego rozwoju – zaznaczył wiceminister.

Minsiterswo Cyfryzacji współpracuje też z resortem spraw wewnętrznych i administracji nad projektem dowodów z warstwą elektroniczną, który powinien pojawić się za rok.

Projekty w obszarze legislacji

Wśród projektowanych rozwiązań prawnych Krzysztof Szubert wymienił m.in. nowe prawo ochrony danych osobowych RODO, który będzie przedmiotem obrad następnego posiedzenia Komitetu Spraw Europejskich i resort cyfryzacji będzie starał się, żeby został przyjęty.

Inne planowane regulacje to projektowany Kodeks cyfrowy, przepisy dotyczące Jednolitego Rynku Cyfrowego (JRC) czy koncepcji Przemysł +.
 

Czytaj też
Elektroniczne zamówienia publiczne ruszą wkrótce

Nie możemy przeskoczyć lat opóźnień cyfryzacyjnych – mówi szefowa CPPC