Strona główna » Wiadomości » Finanse komunalne » RIO: rada gminy musi ustalić wysokość dotacji sportowej

RIO: rada gminy musi ustalić wysokość dotacji sportowej

21.02.18

Rada miasta określając jedynie górną granicę dotacji celowej dla klubu sportowego, nie dopełniła obowiązku określenia wysokości dotacji – stwierdziła RIO w Rzeszowie.

articleImage: RIO: rada gminy musi ustalić wysokość dotacji sportowej fot. Thinkstock

Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Rzeszowie zakwestionowało uchwałę Rady Miasta Tarnobrzega w sprawie określenia warunków i trybu udzielania i rozliczania dotacji służących sprzyjaniu rozwojowi sportu oraz kontroli ich wykorzystania. W uchwale tej, rada normując warunki otrzymania dotacji z budżetu miasta, określiła, że dotacja może być przyznana w wysokości do 90 procent całości planowanych kosztów realizacji projektu.

RIO stwierdziło, że tym samym rada miasta określając jedynie górną granicę dotacji celowej dla klubu sportowego, nie dopełniła obowiązku ustalenia wysokości dotacji.

Wysokość dotacji wymaga konkretyzacji w ramach uchwały stanowiącej akt prawa miejscowego, wydanej na podstawie art.27 ust.2 ustawy o sporcie. W konsekwencji to nie organ stanowiący, lecz organ wykonawczy będzie faktycznie decydował o wysokości przyznanej beneficjentowi dotacji.

RIO podkreśliła, że rada miasta dysponując kompetencją ustawową do określenia zasad udzielania dotacji celowej, w tym wysokości dotacji, powinna w uchwale określić wysokość dotacji w taki sposób, aby beneficjent nie miał wątpliwości, o jaką wielkość dotacji może się ubiegać. Nadto organ stanowiący nie może przysługującej mu kompetencji ustawowej scedować na organ wykonawczy.
uchwała RIO Rzeszów nr V/594/2018

Regionalne izby obrachunkowe. Charakterystyka ustrojowa i, Mirosław Stec

Regionalne izby obrachunkowe. Charakterystyka ustrojowa i komentarz do ustawy>>

 

Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter

Newsletter wyborczy

Polecamy:
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE