Strona główna » Wiadomości » Finanse komunalne » RIO: Tylko rada decyduje, jak podzielić środki na rehabilitację

RIO: Tylko rada decyduje, jak podzielić środki na rehabilitację

22.05.18

Rada powiatu nie może upoważnić zarządu powiatu do przesunięcia funduszy pomiędzy zaakceptowanymi przez radę zadaniami związanymi z rehabilitacją zawodową i społeczną – stwierdziła RIO w Rzeszowie.

articleImage: RIO: Tylko rada decyduje, jak podzielić środki na rehabilitację fot. Thinkstock

Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Rzeszowie unieważniło uchwałę Rady Powiatu Łańcuckiego w sprawie określenia zadań samorządu powiatowego z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej, na które przeznacza się środki PFRON na 2018 rok. W uchwale tej, rada upoważniła zarząd powiatu do dokonania przesunięć środków finansowych pomiędzy zadaniami ustalonymi tą uchwałą.

RIO wskazała, że ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych określa w art. 35a ust. 1 i 2 zadania powiatu, a w ust. 3 stanowi, że rada powiatu w formie uchwały określa zadania, na które przeznacza środki określone w art. 48 ust. 1 pkt 1 ustawy. Żaden przepis ustawowy nie daje natomiast radzie powiatu kompetencji do upoważnienia zarządu powiatu do dokonania przesunięć środków finansowych pomiędzy zadaniami określonymi uchwałą.

RIO stwierdziło też, że rada powiatu niezgodnie z prawem powierzyła wykonanie uchwały dyrektorowi Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Łańcucie oraz dyrektorowi Powiatowego Urzędu Pracy w Łańcucie. Zgodnie bowiem z 32 ust. 1 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 roku o samorządzie powiatowym, zarząd powiatu wykonuje uchwały rady powiatu i zadania powiatu określone przepisami prawa. Powierzenie wykonania uchwały rady powiatu innym organom lub jednostkom organizacyjnym niż zarząd powiatu w istotny sposób narusza ten przepis.

Uchwała RIO Rzeszów z 21 maja 2018 Nr XIII/1491/2018

MERITUM Pomoc społeczna. Wsparcie socjalne Iwona Sierpowska

MERITUM Pomoc społeczna. Wsparcie socjalne

Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter

Newsletter wyborczy

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE