Strona główna » Wiedza » Sprawy samorządowe » Rozwiązanie stosunku pracy ze skarbnikiem

Rozwiązanie stosunku pracy ze skarbnikiem

25.10.11

Czy wójt może rozwiązać stosunek pracy ze skarbnikiem na mocy porozumienia stron, czy też konieczne do tego jest odwołanie skarbnika przed radę gminy?

articleImage: Rozwiązanie stosunku pracy ze skarbnikiem fot. Thinkstock

Stosunek pracy skarbnika gminy może być rozwiązany w drodze porozumienia stron pomiędzy wójtem gminy reprezentującemu pracodawcę a pracownikiem - osobą pełniącą funkcję skarbnika.

W myśl art. 4 ust. 1 pkt 2 ustawy o pracownikach samorządowych skarbnik gminy jest zatrudniany na podstawie powołania. Powoływanie i odwoływanie skarbnika gminy należy do kompetencji rady gminy – art. 18 ust. 2 pkt 3 ustawy o samorządzie gminnym, zaś pozostałe czynności z zakresu prawa pracy wykonuje wójt gminy (art. 33 ust. 5 ustawy o samorządzie gminnym i art. 7 pkt 1 ustawy o pracownikach samorządowych). Przy czym powołanie lub odwołanie skarbnika może nastąpić wyłącznie na wniosek wójta, rada gminy nie może takiej czynności dokonać z własnej inicjatywy.

Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 7 marca 1997 r., sygn. akt I PKN 33/97, OSNP 1997/22/431 uznał za dopuszczalne rozwiązanie na mocy porozumienia stron stosunku pracy z powołania. Wcześniej takie stanowisko Sąd Najwyższy wyraził w wyroku z dnia 22 grudnia 1976 r., sygn. akt I PRN 121/76, OSNCP 1977/8/140. Rada gminy jest uprawniona wyłącznie do powołania lub odwołania skarbnika gminy, zaś zawarcie porozumienia o rozwiązaniu stosunku pracy nie jest odwołaniem, choć powoduje podobny skutek. Do zawarcia porozumienia o rozwiązaniu stosunku pracy właściwy jest wójt gminy reprezentujący pracodawcę, którym jest urząd gminy.
Analogicznie będzie w przypadku skarbnika powiatu i skarbnika województwa, gdzie do zawarcia takiego porozumienia kompetentny będzie odpowiednio starosta i marszałek województwa.

Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz. U. Nr 223, poz. 1458 ze zm.)
Ustawa z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591 ze zm.)

 

Zobacz wszystkie materiały pochodzące z:
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 1)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE