Strona główna » Wiadomości » Aktualności » RPO: sytuacja opiekunów osób niepełnosprawnych do poprawy

RPO: sytuacja opiekunów osób niepełnosprawnych do poprawy

22.01.16

W wyniku licznych skarg dotyczących trudnej sytuacji osób sprawujących opiekę nad niepełnosprawnymi Rzecznik Praw Obywatelskich ponownie zaapelował do Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej o podjęcie stosownych działań legislacyjnych mających na celu poprawę obecnej sytuacji.

articleImage: RPO: sytuacja opiekunów osób niepełnosprawnych do poprawy fot. ThinkstockW skierowanym do ministra piśmie Rzecznik apeluje o podjęcie działań ustawodawczych mających na celu realizację wyroków Trybunału Konstytucyjnego. W jednym z nich organ uznał za niezgodne z konstytucją zróżnicowanie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego osób sprawujących opiekę nad osobą niepełnosprawną po ukończeniu przez nią wieku określonego w przepisach ze względu na moment powstania niepełnosprawności. Z kolei w innym ze swoich wyroków TK doszedł do wniosku, iż uniemożliwienie przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego rodzicowi, który zrezygnował z pracy zarobkowej w związku z koniecznością sprawowania opieki nad niepełnosprawnym dzieckiem, w sytuacji, gdy drugi z rodziców ma ustalone prawo do świadczenia pielęgnacyjnego na inne dziecko w rodzinie również narusza przepisy ustawy zasadniczej.

Zdaniem Rzecznika Praw Obywatelskich obecne regulacje prawne uniemożliwiają uzyskanie prawa do zasiłku dla bezrobotnych, oraz świadczenia przedemerytalnego niektórym rodzajom osób otrzymujących świadczenia opiekuńcze. Taki stan rzeczy narusza konstytucyjne standardy.

W odpowiedzi Minister wskazał, że na chwilę obecną prowadzone są analizy w zakresie zmiany kształtu systemu wsparcia dla osób niepełnosprawnych i ich rodzin. Prace dotyczą również świadczeń przedemerytalnych i zasiłku dla bezrobotnych. Powołano ponadto Zespół do spraw Rozwiązań Systemowych dla Opiekunów Osób Niepełnosprawnych.

Zdaniem Lesława Nawackiego (Dyrektora Zespołu Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego w Biurze RPO) podejście do kwestii pomocy finansowej dla rodzin posiadających dzieci i dążenie do rozwiązań preferencyjnych dla rodzin wychowujących dziecko niepełnosprawne należy ocenić pozytywnie. Nowe rozwiązania odnoszące się do opiekunów osób niepełnosprawnych powinny być ponadto priorytetem działań resortu.

(rpo.gov.pl)
 

Norbert Bonin 22.01.16
Zobacz wszystkie materiały pochodzące z: LEX dla Samorządu Terytorialnego
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter

Newsletter wyborczy

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE