Strona główna » Wiadomości » Finanse komunalne » Rusza nabór projektów do Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego na 2018 r.

Rusza nabór projektów do Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego na 2018 r.

04.01.18

Od poniedziałku rusza nabór projektów do Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego (WBO) na 2018 r. Tegoroczny budżet obywatelski Wrocławia wyniesie ponad 25 mln zł.

articleImage: Rusza nabór projektów do Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego na 2018 r. fot. Thinkstock

Szef biura partycypacji społecznej urzędu miejskiego Bartłomiej Świerczewski poinformował w czwartek na konferencji prasowej, że propozycje projektów dotyczących konkretnych rejonów miasta oraz obejmujących cały Wrocław mieszkańcy mogą zgłaszać do 18 lutego.

Dodał, że w tym roku w budżecie obywatelskim zarezerwowano dodatkowo 250 tys. zł na renowację zabytków we Wrocławiu.

„Ten rok będzie pilotażowy, jeśli chodzi o kwotę zarezerwowaną na zabytki w WBO. Chcemy sprawdzić, czy będzie zainteresowanie ze strony mieszkańców, oraz jakie projekty zostaną zgłoszone” – powiedziała Agata Chmielowska, Miejski Konserwator Zabytków.

Dodała, że wartość jednego projektu nie może przekraczać 100 tys. zł.

Katarzyna Szymczak-Pomianowska z biura partycypacji społecznej urzędu miasta poinformowała, że w tym roku zgłaszane projekty powinny mieć wskazane konkretne lokalizacje, przy czym jeden projekt nie będzie mógł dotyczyć więcej niż 10 lokalizacji. „Wynika to z naszych doświadczeń, że projekty, które były mocno rozproszone po mieście, w praktyce kosztowały więcej niż zakładają najdroższe inicjatywy” - powiedziała Szymczak-Pomianowska.

Dodała, że zgłaszane projekty nie mogą dotyczyć bieżących napraw i remontów, gdyż nie może być to realizowane w ramach WBO.

Poinformowała również, że w tym roku wprowadzono zmiany dotyczące również samego formularza zgłaszania projektu. „Trzeba będzie wymienić składniki realizowanego projektu oraz krótko uzasadnić potrzebę jego realizacji” - powiedziała.

W ramach konsultacji nad budżetem odbędzie się pięć spotkań informacyjno-warsztatowych z mieszkańcami.

W tym roku mieszkańcy Wrocławia będą mogli głosować na pięć projektów, w tym dwa ogólnomiejskie, dwa rejonowe małe i duże oraz jeden projekt dotyczący obiektów zabytkowych. Głosowanie po weryfikacji projektów zaplanowano na połowę września. Co roku do budżetu obywatelskiego we Wrocławiu mieszkańcy zgłaszają kilkaset projektów.

W zeszłym roku na wrocławski budżet obywatelski przeznaczono 25 mln zł, a do realizacji zakwalifikowano 64 projekty. W 2016 r. było to 65 projektów, na które również przeznaczono 25 mln zł.

 

04.01.18
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter

Newsletter wyborczy

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE