Strona główna » Wiadomości » Aktualności » Ruszył przetarg na rewitalizację nowej siedziby dla Teatru Pinokio

Ruszył przetarg na rewitalizację nowej siedziby dla Teatru Pinokio

13.08.17

Zabytkowa fabryka Wigencja w Łodzi przekształci się w siedzibę Teatru Pinokio oraz Centrum dla Najmłodszych. Łódzki magistrat ogłosił przetarg na rewitalizację budynków - wartość projektu, który będzie realizowany do 2020 r., to ok. 35 mln zł.

articleImage: Ruszył przetarg na rewitalizację nowej siedziby dla Teatru Pinokio fot. Thinkstock


Zgodnie z projektem w obiektach pofabrycznych przy ul. Sienkiewicza powstanie Centrum dla Najmłodszych, a w nim pracownie rozwijające uzdolnienia manualne, wyobraźnię i kreatywność, place zabaw oraz restauracja, w której menu, meble i organizacja przestrzeni spełni przede wszystkim potrzeby dziecka. Gospodarzem obiektu będzie teatr lalek Pinokio; musi on wyprowadzić się z dotychczasowej siedziby przy ul. Kopernika, o którą upomniał się spadkobierca nieruchomości.

"Przetarg został ogłoszony, przewidywalny termin zakończenia prac, prowadzonych w systemie +zaprojektuj i wybuduj+ w oparciu o naszą stworzoną wcześniej w ramach projektu unijnego koncepcję, to pierwszy kwartał 2020 roku. Wartość szacowana inwestycji to ok. 35 mln zł" - poinformowała prezydent Łodzi Hanna Zdanowska na konferencji w piątek.
Jak wyjaśniła Natalia Olszewska z Wydziału ds. Zarządzania Projektami łódzkiego magistratu, budynek powstał w 1878 roku jako fabryka Ludwika Schmiedera. Od 1922 roku funkcjonował jako tkalnia wyrobów wełnianych Maurycego Wohlmana i Adolfa Goldmana. Jest to tradycyjna konstrukcja fabryczna z halą szedową, która w przyszłości stanie się główną salą teatralną.

"Będzie to ogromny remont. Przebudowa hali szedowej na potrzeby sali teatralnej jest projektem unikatowym w skali kraju. Do hali specjalnie dobudowany będzie komin sceniczny do obsługi technicznej sceny, powstaną specjalne zapadnie potrzebne dla teatru lalkowego. Będzie też możliwość wyprowadzenia sceny na zewnątrz budynku. Zależy nam na stworzeniu otwartej, bardzo zielonej przestrzeni" - dodała Olszewska.
W historycznym ogrodzie obok fabryki przeprowadzone zostaną nowe nasadzenia - na wzór ogrodu miejskiego z XIX w. Powstanie strefa do kreatywnych zabaw ruchowych dla dzieci, przyjazna również dla dorosłych mieszkańców.

Przekształcenie Wigencji w Centrum dla Najmłodszych to część większego projektu rewitalizacji obszarowej dotyczącej VI obszaru rewitalizacji, czyli kwartału ulic: Piotrkowska, Roosevelta, Sienkiewicza - na jego odnowę miasto przeznaczy ok. 78 mln zł.

W VI kwartale zostaną też odremontowane dwie kamienice przy ul. Sienkiewicza, Roosevelta 17 i Piotrkowska 142. Obok realizacji kubaturowych planowane jest stworzenie przebicia i utworzenie ciągu pieszo-jezdnego od ul. Sienkiewicza do ul. Roosevelta. (PAP)

 

 

13.08.17
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

 • Urny, lokale i komisje, czyli kolizje przepisów wyborczych

  Obrazek do artykułu: Urny, lokale i komisje, czyli kolizje przepisów wyborczych

  PKW zwraca uwagę na kolizje przepisów dotyczących przeprowadzenia referendum i wyborów samorządowych. W przypadku organizacji obu głosowań w jednym terminie byłby problem m.in. z komisjami obwodowymi, lokalami, kampanią i urnami. Więcej

 • Wybory raczej 21 października lub 4 listopada

  Obrazek do artykułu: Wybory raczej 21 października lub 4 listopada

  Czekamy na zarządzenie premiera ws. terminu wyborów samorządowych. Prezes Rady Ministrów powinien wskazać datę głosowania pomiędzy 16 lipca a 16 sierpnia 2018 r. Do tej pory wymieniane były trzy niedziele. Więcej

 • Pomoc dla poszkodowanych w podtopieniach

  Obrazek do artykułu: Pomoc dla poszkodowanych w podtopieniach

  MSWiA przypomina, że samorządy powinny ocenić sytuację na swoich terenach i przesłać informacje do wojewodów. Wojewodowie prześlą następnie wnioski do resortu, który podejmie decyzję o pomocy finansowej. Więcej

 • PKW informuje, jak zagłosować korespondencyjnie

  Obrazek do artykułu: PKW informuje, jak zagłosować korespondencyjnie

  Wyborcy z orzeczonym stopniem niepełnosprawności mogą głosować korespondencyjnie, taki zamiar powinni zgłosić komisarzowi wyborczemu do 15 dnia przed dniem wyborów. Komisarz niezwłocznie przekazuje zgłoszenie właściwemu urzędnikowi wyborczemu w gminie. Więcej

 • Więcej Polski w Polsce

  Obrazek do artykułu: Więcej Polski w Polsce

  W porównaniu z poprzednim rokiem uległa zmianie powierzchnia Polski, która zwiększyła się o 1 643 ha – podał Główny Urząd Statystyczny. Podajemy, gdzie terenu przybyło. Więcej

Zapisz się na newsletter

Newsletter wyborczy

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE