Strona główna » Wiadomości » Aktualności » Ruszył przetarg na rewitalizację nowej siedziby dla Teatru Pinokio

Ruszył przetarg na rewitalizację nowej siedziby dla Teatru Pinokio

13.08.17

Zabytkowa fabryka Wigencja w Łodzi przekształci się w siedzibę Teatru Pinokio oraz Centrum dla Najmłodszych. Łódzki magistrat ogłosił przetarg na rewitalizację budynków - wartość projektu, który będzie realizowany do 2020 r., to ok. 35 mln zł.

articleImage: Ruszył przetarg na rewitalizację nowej siedziby dla Teatru Pinokio fot. Thinkstock


Zgodnie z projektem w obiektach pofabrycznych przy ul. Sienkiewicza powstanie Centrum dla Najmłodszych, a w nim pracownie rozwijające uzdolnienia manualne, wyobraźnię i kreatywność, place zabaw oraz restauracja, w której menu, meble i organizacja przestrzeni spełni przede wszystkim potrzeby dziecka. Gospodarzem obiektu będzie teatr lalek Pinokio; musi on wyprowadzić się z dotychczasowej siedziby przy ul. Kopernika, o którą upomniał się spadkobierca nieruchomości.

"Przetarg został ogłoszony, przewidywalny termin zakończenia prac, prowadzonych w systemie +zaprojektuj i wybuduj+ w oparciu o naszą stworzoną wcześniej w ramach projektu unijnego koncepcję, to pierwszy kwartał 2020 roku. Wartość szacowana inwestycji to ok. 35 mln zł" - poinformowała prezydent Łodzi Hanna Zdanowska na konferencji w piątek.
Jak wyjaśniła Natalia Olszewska z Wydziału ds. Zarządzania Projektami łódzkiego magistratu, budynek powstał w 1878 roku jako fabryka Ludwika Schmiedera. Od 1922 roku funkcjonował jako tkalnia wyrobów wełnianych Maurycego Wohlmana i Adolfa Goldmana. Jest to tradycyjna konstrukcja fabryczna z halą szedową, która w przyszłości stanie się główną salą teatralną.

"Będzie to ogromny remont. Przebudowa hali szedowej na potrzeby sali teatralnej jest projektem unikatowym w skali kraju. Do hali specjalnie dobudowany będzie komin sceniczny do obsługi technicznej sceny, powstaną specjalne zapadnie potrzebne dla teatru lalkowego. Będzie też możliwość wyprowadzenia sceny na zewnątrz budynku. Zależy nam na stworzeniu otwartej, bardzo zielonej przestrzeni" - dodała Olszewska.
W historycznym ogrodzie obok fabryki przeprowadzone zostaną nowe nasadzenia - na wzór ogrodu miejskiego z XIX w. Powstanie strefa do kreatywnych zabaw ruchowych dla dzieci, przyjazna również dla dorosłych mieszkańców.

Przekształcenie Wigencji w Centrum dla Najmłodszych to część większego projektu rewitalizacji obszarowej dotyczącej VI obszaru rewitalizacji, czyli kwartału ulic: Piotrkowska, Roosevelta, Sienkiewicza - na jego odnowę miasto przeznaczy ok. 78 mln zł.

W VI kwartale zostaną też odremontowane dwie kamienice przy ul. Sienkiewicza, Roosevelta 17 i Piotrkowska 142. Obok realizacji kubaturowych planowane jest stworzenie przebicia i utworzenie ciągu pieszo-jezdnego od ul. Sienkiewicza do ul. Roosevelta. (PAP)

 

 

13.08.17
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

 • Rozpoczął się proces Hanny Zdanowskiej

  Obrazek do artykułu: Rozpoczął się proces Hanny Zdanowskiej

  Przed łódzkim sądem rozpoczął się w piątek proces prezydent Łodzi Hanny Zdanowskiej, której prokuratura zarzuca poświadczenie nieprawdy w dokumentach w celu uzyskania kredytu przez jej partnera Włodzimierza G. Zarzuty nie są związane z jej działalnością, jako prezydenta miasta. Więcej

 • Katowicka straż miejska będzie informować o terminie wymiany pieców

  Obrazek do artykułu: Katowicka straż miejska będzie informować o terminie wymiany pieców

  31 grudnia 2021 r. i analogicznie ostatni dzień roku w latach 2023, 2025 i 2027 - to terminy, kiedy mieszkańcy woj. śląskiego muszą wymienić stare źródła ciepła, w zależności od okresu ich wcześniejszego użytkowania. W Katowicach będzie o tym przypominać Straż Miejska. Więcej

 • Tokaj: zbyt mało czasu na tak radykalne zmiany w Kodeksie wyborczym

  Obrazek do artykułu: Tokaj: zbyt mało czasu na tak radykalne zmiany w Kodeksie wyborczym

  Uważamy, że jest zbyt mało czasu do wyborów, żeby przeprowadzić tak radykalne zmiany w Kodeksie wyborczym - oceniła w piątek szefowa Krajowego Biura Wyborczego Beata Tokaj. Wskazała, że wprowadzenie zmian nie jest "niemożliwe", ale może spowodować "chaos organizacyjny". Więcej

 • Odroczono sprawę wygaśnięcia mandatu prezydenta Lublina

  Obrazek do artykułu: Odroczono sprawę wygaśnięcia mandatu prezydenta Lublina

  Rozpoznanie skargi prezydenta Lublina Krzysztofa Żuka na decyzję wojewody o wygaśnięciu jego mandatu zostało w czwartek odroczone do czasu rozpatrzenia przez Wojewódzki Sąd Administracyjny wniosków trzech podmiotów - m.in. HFPC - o udział w postępowaniu. Więcej

 • Rada Warszawy skarży zmianę nazw 47 ulic przez wojewodę

  Obrazek do artykułu: Rada Warszawy skarży zmianę nazw 47 ulic przez wojewodę

  Rada Warszawy głosami PO zdecydowała o zaskarżeniu do sądu administracyjnego zmiany 47 nazw ulic przez wojewodę mazowieckiego na podstawie tzw. ustawy dekomunizacyjnej. Zdaniem PO wojewoda wykorzystał ustawę do celów politycznych; PiS twierdzi, że ws. dekomunizacji rada miasta nie wykorzystała swojego czasu. Więcej

Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE