Strona główna » Wiadomości » Aktualności » Są pierwsi kandydaci na komisarzy wyborczych

Są pierwsi kandydaci na komisarzy wyborczych

13.03.18

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przedstawiło Państwowej Komisji Wyborczej pierwszą grupę 80 kandydatów na komisarzy wyborczych. PKW będzie mogła wybrać spośród nich 53 komisarzy.

articleImage: Są pierwsi kandydaci na komisarzy wyborczych fot. Thinkstock

Jak informuje MSWiA, są to osoby, które spełniły wymogi formalne i przesłanki ustawowe do objęcia funkcji komisarza. Uzyskały też najlepsze wyniki podczas egzaminu, który odbył się 3 marca.

W wyniku przeprowadzonego naboru przedstawiona została grupa 80 kandydatów na 53 komisarzy wyborczych w województwach: dolnośląskim, kujawsko-pomorskim, lubelskim, lubuskim, łódzkim, małopolskim, mazowieckim i opolskim. Wśród przedstawionych kandydatów znajduje się m.in. 31 sędziów, 7 adwokatów i 20 radców prawnych. Kandydaci z kolejnych województw, zgodnie z ustaleniami z PKW, zostaną przedstawieni 15 marca.

Szukasz więcej informacji dotyczących samorządu?
Poznaj LEX Administracja >>
Zdobądź wiedzę, dzięki której Twoja praca stanie się łatwiejsza


Bezpłatne szkolenie dla kandydatów na komisarzy odbyło się 24 i 25 lutego, zorganizował je  Narodowy Instytut Samorządu Terytorialnego.

Zgodnie z nowymi przepisami 100 komisarzy powoła na 5-letnią kadencję Państwowa Komisja Wyborcza spośród osób przedstawionych przez ministra spraw wewnętrznych i administracji. Do podstawowych zadań komisarzy wyborczych należy m.in. sprawowanie nadzoru nad przestrzeganiem prawa wyborczego, powoływanie terytorialnych i obwodowych komisji wyborczych czy przedkładanie sprawozdania z przebiegu wyborów, wraz z ich wynikami, Państwowej Komisji Wyborczej.

Kodeks wyborczy. Komentarz Kazimierz W. Czaplicki

Kodeks wyborczy. Komentarz

Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter

Newsletter wyborczy

Polecamy:
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE