Strona główna » Wiedza » Sprawy samorządowe » Samorządom będzie łatwiej pozyskać środki na rozwój infrastruktury sportowej

Samorządom będzie łatwiej pozyskać środki na rozwój infrastruktury sportowej

11.01.17

Zastąpienie systemu w ramach Programu rozwoju regionalnej infrastruktury sportowej, programami wdrażanymi na poziomie Ministerstwa - taką decyzję podjęło Ministerstwo Sportu. Przyczyną zmian była nadmierna biurokracja, brak przejrzystości w doborze inwestycji na poziomie urzędów marszałkowskich oraz dublowanie się procesów ubiegania się o środki.

articleImage: Samorządom będzie łatwiej pozyskać środki na rozwój infrastruktury sportowej fot. Thinkstock


Jak podkreśla Ministerstwo Sportu i Turystyki, wprowadzenie nowych rozwiązań to efekt postulatów władz lokalnych. W ramach podjętych przez resort działań funkcjonować będą programy: szkolny, modernizacji, lekkoatletyczny oraz ponadlokalny o budżecie na kwotę 291 440 000 zł. Dodatkowo realizowany będzie program inwestycji o szczególnym znaczeniu dla sportu. W 2017 r., na wszystkie inwestycje sportowe zaplanowano łącznie 443 340 000 zł.

Przyczyną rezygnacji funkcjonującego dotychczas sytemu dofinansowania programu regionalnego była nadmierna biurokracja, mała przejrzystość w doborze inwestycji na szczeblu urzędów marszałkowskich, oraz brak stosowania się przez te urzędy do wytycznych ministerstwa. Do tej pory wnioskodawcy najpierw składali dokumentację do UM, a kilka miesięcy później, ponownie do ministerstwa. Niestosowanie się urzędów marszałkowskich do zaleceń resortu często skutkowało odrzuceniem wniosku danej JST. Składanie wniosków bezpośrednio do ministerstwa skróci czas oczekiwania na decyzję o dofinansowaniu.

Ponadto, beneficjenci często uzyskiwali niższe dofinansowanie lub nie otrzymywali go wcale. Dochodziło do sytuacji, że zamiast inwestować w infrastrukturę sportową konkretnej gminy, UM wolały oddać pieniądze do ministerstwa, ograniczając możliwości inwestycyjne w regionach. Dodatkowo urzędy marszałkowskie nie współfinansowały z własnych środków projektów, a tylko rozdzielały fundusze z ministerstwa, pełniąc nota bene rolę pośrednika.

(msport.gov.pl)

 

Norbert Bonin 11.01.17
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE