Na jakie cele Samorządowa Instytucja Kultury może przeznaczać przychody z prowadzonej działalności?

Czy z generowanych przychodów Kierownik Jednostki może tworzyć fundusz nagród pracowniczych?

Jeśli tak to w jakiej wysokości?

Odpowiedź

Co do zasady instytucja kultury jako wyodrębniona organizacyjnie i finansowo osoba prawna samodzielnie określa sposób prowadzenia gospodarki finansowej w tym zasady wydatkowania uzyskiwanych dochodów. Instytucja musi przy tym respektować przepisy ustawy z dnia 25 października 1991 r. o organizowaniu i prowadzeniu działalności kulturalnej (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 406) - dalej u.o.p.d.k.

Art. 27 ust. 1 u.o.p.d.k. - instytucja kultury gospodaruje samodzielnie przydzieloną i nabytą częścią mienia oraz prowadzi samodzielną gospodarkę w ramach posiadanych środków, kierując się zasadami efektywności ich wykorzystania.

Art. 27 ust. 2 u.o.p.d.k. - instytucja kultury może zbywać środki trwałe. Przy zbywaniu środków trwałych stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące przedsiębiorstw państwowych.

Art. 27 ust. 3 u.o.p.d.k. - podstawą gospodarki finansowej instytucji kultury jest plan finansowy ustalony przez dyrektora z zachowaniem wysokości dotacji organizatora.

Art. 27 ust. 4 u.o.p.d.k. - instytucja kultury sporządza plan finansowy zgodnie z przepisami ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 157, poz. 1240 z późn. zm.).

Ponadto, z uwagi na treść art. 17 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm.) - dalej u.p.d.o.p., i zasady podatkowego zwolnienia przedmiotowego należy przestrzegać zasady, aby środki będące w dyspozycji instytucji były wydatkowywane wyłącznie na cele statutowe (zapisy w statucie instytucji), bowiem w przypadku braku respektowania tej zasady instytucja winna rozpoznawać i rozliczać podatek dochodowy od osób prawnych na zasadach ogólnych.

W sprawie wypowiadały się również organy skarbowe m.in. Izba Skarbowa w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 14 maja 2009 r., nr IPPB5/423-99/09-2/DG.
Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 u.p.d.o.p., wolne od podatku są dochody podatników, z zastrzeżeniem ust. 1c, których celem statutowym jest:
- działalność naukowa, naukowo-techniczna, oświatowa, w tym również polegająca na kształceniu studentów,
- kulturalna.

Należy podkreślić, iż zwolnienie zawarte w art. 17 ust. 1 pkt 4 u.p.d.o.p. jest zwolnieniem warunkowym. Zależy ono od łącznego spełnienia następujących przesłanek:
1) podatnik korzystający ze zwolnienia musi prowadzić działalność statutową określoną w art. 17 ust. 1 pkt 4 u..p.d.o.p.,
2) dochody muszą być przeznaczone na cele działalności statutowej wymienione w tym przepisie,
3) oraz bez względu na termin - wydatkowane na cele, w tym także na nabycie środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych służących bezpośrednio realizacji tych celów oraz na opłacenie podatków niestanowiących kosztu uzyskania przychodu (art. 17 ust. 1b u.p.d.o.p.).@page_break@

Stosownie do art. 15 ust. 1 u.p.d.o.p., kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. Jeśli więc podatnik uzyskuje dochody zwolnione od podatku dochodowego w związku z prowadzeniem określonej działalności statutowej, wszelkie wydatki w pierwszej kolejności powinny być analizowane pod kątem możliwości zaliczenia ich do kosztów uzyskania przychodów.

W myśl art. 16 ust. 1 pkt 28 u.p.d.o.p. do kosztów uzyskania przychodów nie zalicza kosztów reprezentacji, w szczególności poniesionych na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych.

Wnioskodawca ponosi koszty związane z przyjazdem i zakwaterowaniem oraz wyżywieniem specjalistów oraz artystów. Koszty te z uwagi na to, że są związane z prowadzeniem działalności statutowej będą stanowiły koszty uzyskania przychodów. Należy bowiem zauważyć, iż podatnik ma prawo do odliczenia dla celów podatkowych wszelkich wydatków, z zastrzeżeniem wymienionych w art. 16 ust. 1 u.p.d.o.p. oraz gdy wykaże ich związek z prowadzoną działalnością, a ich poczynienie ma lub może mieć wpływ na możliwość powstania przychodu (w tym zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów).

W związku z powyższym wydatki na przyjazd, wyżywienie oraz noclegi niewykraczające poza główny cel spotkania i niemające charakteru reprezentacji (okazałości czy wystawności) są związane z głównym celem spotkania i tym samym są kosztem uzyskania przychodów na podstawie art. 15 ust. 1 u.p.d.o.p.

Należy jednocześnie zaznaczyć, iż prawidłowe zaliczenie wydatku do kosztów uzyskania przychodów uwarunkowane jest wykazaniem jego celowości i związku z przychodem, jak i prawidłowym udokumentowaniem. Trzeba pamiętać, że to na podatniku ciąży obowiązek wykazania związku poniesionych wydatków z przychodami, bo to on wywodzi skutki prawne w postaci zmniejszenia zobowiązania podatkowego.

Reasumując, wymienione powyżej wydatki związane z prowadzoną przez Wnioskodawcę działalnością statutową należy zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów podlegających ogólnej regule klasyfikacji kosztów wyrażonej w art. 15 ust. 1 u.p.d.o.p..

Naszym zdaniem instytucja winna w pierwszym rzędzie realizować cele statutowe w tym także inne niż prowadzenie działalności kulturalnej jeżeli zgodnie z dyspozycją art. 13 ust. 2 pkt 6 u.o.p.d.k., taką działalność określono w statucie instytucji

Instytucje kultury działają na podstawie aktu o ich utworzeniu oraz statutu nadanego przez organizatora.

Zgodnie z art. 13 ust. 2. u.o.p.d.k., statut zawiera:
1) nazwę, teren działania i siedzibę instytucji kultury,
2) zakres działalności,
3) organy zarządzające i doradcze oraz sposób ich powoływania,
4) określenie źródeł finansowania,
5) zasady dokonywania zmian statutowych,
6) postanowienia dotyczące prowadzenia działalności innej niż kulturalna, jeżeli instytucja zamierza działalność taką prowadzić.

Reasumując, instytucja samodzielnie ustala plan finansowy z uwzględnieniem wysokości dotacji organizatora, a więc w tym dokumencie winny być określone wszystkie planowane źródła przychodów jak i wydatków w tym statutowe i pozastatutowe.