Strona główna » Wiedza » Sprawy samorządowe » Samorządowcy przeciwni ograniczeniu kadencyjności wójtów

Samorządowcy przeciwni ograniczeniu kadencyjności wójtów

20.01.17

Organizacje samorządowe apelują do parlamentarzystów o niepodejmowanie decyzji w sprawie ograniczenia kadencyjności wójtów. Zdaniem przedstawicieli Związku Gmin Wiejskich RP, o kwestiach dotyczących praw wyborczych powinni rozstrzygać sami wyborcy, a nie ustawodawca i politycy.  

articleImage: Samorządowcy przeciwni ograniczeniu kadencyjności wójtów fot. Thinkstock

W opinii samorządowców, propozycja ograniczenia kadencji wójt nie rozwiąże problemów JST, gdyż planowane rozwiązania mają charakter fragmentaryczny i nie odnoszą się do relacji pomiędzy organami stanowiącymi a wykonawczymi w gminach. Na próżno szukać też rozwiązań antykorupcyjnych, czy ochrony socjalnej wójtów po zakończeniu kadencji.

Zdaniem osób popierających zmianę przepisów, ograniczenie kadencyjności to odpowiedź na tendencję do powstawania patologii wśród osób przez dłuższy czas zajmujących dane stanowisko. W rzeczywistości jednak argumenty te nie zostały potwierdzone konkretnymi i wiarygodnymi danymi. Ponadto, obecnie obowiązujące przepisy zawierają szereg unormowań, umożliwiających eliminowanie tych negatywnych zjawisk.

Działalność samorządów poddana jest także drobiazgowemu nadzorowi m.in. ze strony wojewodów, NIK czy RIO. W związku z tym ZGW RP apeluje do rządzących o niepodejmowanie pochopnych decyzji w tym zakresie. Takie działanie może bowiem godzić w prawa wyborcze i suwerenność samorządów.

(zgwrp.pl) 

Norbert Bonin 20.01.17
Skomentowano 1 razy
  • Krzysztof Wysocki IP: 83.10.* 20-01-2017
    Ochrona socjalna Wójtów ?! - skoro wójtem może być mechanik to po zakończeniu kariery w samorządzie powinien wrócić do zawodu. Nie rozumiem w czym rzecz - a najczęściej słyszę co będzie ten polityk czy inny robił gdy zakończy karierę w sejmie, w samorządzie itd... otóż będzie pracował w swoim wyuczonym zawodzie. Natomiast odnoszę wrażenie, że właśnie wymienione wyżej osoby są jakąś wyższą rasą stworzoną do wyższych celów. Ich rodziny są najwyraźniej ulepione z innej gliny i to właśnie im się należy specjalne traktowanie. Dobra rada: podwijać rękawy i pracować jak każdy. Jeżeli chce się lepszą pracę to trzeba zdobyć odpowiednie uprawnienia, których niejednokrotnie żądali właśnie ci którzy najbardziej teraz płaczą, gdy prowadzili rekrutację w swoich urzędach.

    Zamieść odpowiedź Zamieść odpowiedź
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter

Newsletter wyborczy

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE