Wedle założeń rozporządzenia, wymóg selektywnego zbierania odpadów należy uznać za spełniony, w przypadku gdy mieszkańcy danej gminy mają zagwarantowane warunki do wydzielania poszczególnych frakcji odpadów komunalnych. Wspomniane odpady gromadzi się w pojemnikach, workach w miejscu ich powstania, bądź pojemnikach stworzonych do zbierania odpadów zbieranych selektywnie, postawionych w miejscach publicznych. Konieczność zagwarantowania pojemników w danym kolorze wykonuje się w terminie nie przekraczającym 5 lat począwszy od dnia wejścia w życie rozporządzenia. Z kolei oznakowanie umożliwiające odpowiednie selektywne gromadzenie w nich odpadów, w okresie nie dłuższym niż 6 miesięcy od dnia wejścia w życie wspomnianego aktu.

Samorządowcy chcą jednak większej swobody dla JST w kwestii realizacji wspomnianego zadania. Zorganizowanie systemu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych, jest bowiem obligatoryjnym zadaniem własnym wszystkich gmin. JST muszą więc mieć zapewnioną jak najszerszą swobodę jego wykonania i dostosowania konkretnych rozwiązań do własnej specyfiki i uwarunkowań lokalnych. Polski prawodawca, w formie ustaw czy rozporządzeń, powinien jedynie określić cele, które samorządy muszą osiągnąć, określając skutki prawne ich niewykonania.

Zbędne jest więc szczegółowe ustalanie sposobu wykonania zadań (między innymi precyzyjne określanie sposobu selektywnego zbierania wybranych frakcji odpadów komunalnych). Potencjalne prace w tym zakresie należałoby poprzedzić dogłębną analizą związaną z celami, które miałyby zostać osiągnięte za sprawą nowego aktu prawnego. Z tych właśnie powodów zarówno ZMP, jak i ZGW RP wystosowali ocenę negatywną.

W trakcie zebrania, Związek Powiatów Polskich poruszył też problem, z którym samorządy muszą się mierzyć na co dzień. Spora liczba ludzi nie segreguje bowiem odpadów, choć gminy gwarantują im segregację. Kłopotem jest więc tzw. segregacją u źródła. Nawet bowiem rygorystyczne wymogi na nic się zdadzą bez właściwego przygotowania mieszkańców. Resort zapowiedział co prawda, że planuje kampanię, ale nie podał szczegółów w tej kwestii. W przypadku wejścia w życie rozporządzenia, gminy będą więc zmuszone walczyć z kolejną rewolucją śmieciową.

(wartowiedziec.org)
 

LEX Samorząd Terytorialny
Artykuł pochodzi z programu LEX Samorząd Terytorialny
Już dziś wypróbuj funkcjonalności programu. Analizy, komentarze, akty prawne z interpretacjami