Strona główna » Wiadomości » Aktualności » Samorządy sfinansują budowę ścieżek rowerowych przy drogach krajowych

Samorządy sfinansują budowę ścieżek rowerowych przy drogach krajowych

30.01.17

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o drogach publicznych. Umożliwia ona jednostkom samorządu terytorialnego przekazywanie środków pieniężnych na realizację inwestycji przy drodze powiatowej, wojewódzkiej i krajowej, takich jak ścieżki rowerowe czy chodniki.

articleImage: Samorządy sfinansują budowę ścieżek rowerowych przy drogach krajowych fot. Thinkstock


Celem nowelizacji jest eliminacja wątpliwości w zakresie możliwości współpracy między samorządami a Skarbem Państwa w zakresie finansowania inwestycji drogowych.

Nowe brzmienie art. 19 ustawy o drogach publicznych (Dz.U. z 2016 r. poz. 1440) w sposób jednoznaczny przesądza o możliwości zawierania porozumień pomiędzy zarządcami dróg w celu realizacji inwestycji, którymi z różnych względów są zainteresowane JST, zlokalizowanych w pasach drogowych dróg innych kategorii niż ich własne.


Z kolei zmiany wprowadzone w ustawie o finansowaniu infrastruktury transportu lądowego (Dz.U. z 2005 r. Nr 267, poz. 2251) oraz ustawie o finansach publicznych (Dz.U. z 2016 r. poz. 1870) precyzują możliwość przekazywania przez samorządy środków finansowych innym zarządcom dróg. Nowela przewiduje bowiem dodanie do art. 216 ustawy o finansach publicznych ust. 3, który wskazuje, iż wydatki budżetu jednostki samorządu terytorialnego mogą być przeznaczone na realizację zadań wynikających z porozumień, o których mowa w art. 19 ust. 4 ustawy o drogach publicznych.


Zmiany spełniają postulaty wielu samorządów, które w trosce o bezpieczeństwo i potrzeby komunikacyjne mieszkańców chcę przeznaczyć środki finansowe na inicjowanie realizacji zadań, przy drogach zarządzanych przez innych zarządców m.in. GDDKiA.


Ustawa wejdzie w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.
 

Magdalena Sowula 30.01.17
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter

Newsletter wyborczy

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE