Ustawa o zmianie ustawy Kodeks wyborczy oraz niektórych innych ustaw jest projektem komisyjnym. Sejm uchwalił ją w połowie czerwca. Zgodnie z nowelą uchylone mają być przepisy o transmisji z lokali wyborczych, skrócona procedura skarg na uchwały PKW w sprawie podziału na okręgi i poszerzony krąg uprawnionych do funkcji urzędnika wyborczego.

Tylko Naczelny Sąd Administracyjny

Nowelizacja zakłada, że sprawy z zakresu rozpatrywania skarg na postanowienia PKW dotyczące podziału na okręgi wyborcze będą rozpatrywane wyłącznie przez Naczelny Sąd Administracyjny w składzie trzech sędziów

Zmieni to stan prawny wprowadzony ustawą o zmianie niektórych ustaw w celu zwiększenia udziału obywateli w procesie wybierania, funkcjonowania i kontrolowania niektórych organów publicznych ze stycznia 2018 roku. Procedura podziału na okręgi wyborcze zakładała, że na postanowienia PKW przysługiwała skarga do sądu administracyjnego, a na jego orzeczenie - prawo wniesienia skargi do NSA. 

Projektowana zmiana ma na celu przeciwdziałanie ewentualnym problemom w szybkim zakończeniu postępowań przed sądami w tych sprawach. 

Transmisji nie będzie, urzędnik szerzej

Z Kodeksu wyborczego usunięto przepisy dotyczące transmisji i nagrywania przebiegu prac obwodowych komisji wyborczych. Zmiana wynika z wprowadzenia do polskiego porządku prawnego przepisów rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy ogólnego rozporządzenia o ochronie danych.

Projekt rozszerza krąg osób, które mogą pełnić funkcję urzędnika wyborczego. Zgodnie z zaproponowaną zmianą na urzędników wyborczych będą mogły być powołane także „osoby mające co najmniej 5-letni staż pracy w urzędach lub ich jednostkach”. Obecnie muszą to być pracownicy urzędów obsługujących organy administracji rządowej,  samorządowej lub jednostek im podległych lub przez nie nadzorowanych.