Strona główna » Wiadomości » Aktualności » Skazany za jazdę po pijanemu wójt pozostanie na swoim stanowisku?

Skazany za jazdę po pijanemu wójt pozostanie na swoim stanowisku?

12.12.12

Rada Gminy Słupsk (Pomorskie) nie zastosowała się do wezwania wojewody i nie wygasiła na wtorkowej sesji mandatu wójta skazanego prawomocnym wyrokiem za jazdę w stanie nietrzeźwości.

articleImage: Skazany za jazdę po pijanemu wójt pozostanie na swoim stanowisku? fot. Thinkstock

 

Przewodniczący rady Mirosław Klemiato poinformował, że sprawa wezwania wojewody do odwołania wójta była poruszona na sesji, ale nie w formie uchwały.

"Rada jednogłośnie uznała, że nie ma powodu, żeby sprawą się ponownie zajmować, bo w październiku wypowiedziała się już w tej kwestii (uchwałę o wygaśnięciu mandatu wówczas odrzucono) i zdecydowała, że prześle wojewodzie taką informację” – powiedział Klemiato.

W październiku radni nie odwołali wójta z powodu - ich zdaniem - wątpliwości prawnych. Chodziło o to, czy należy stosować ordynację wyborczą do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw z 16 lipca 1998 r., czy Kodeks wyborczy z 5 stycznia 2011 r.

Ordynacja przewiduje pozbawienie wójta mandatu w przypadku uznania go za winnego przez sąd prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne ścigane z urzędu bez względu na formę kary, czyli również w przypadku wyroku warunkowo umarzającego sprawę. Natomiast Kodeks wyborczy mówi o pozbawieniu wójta mandatu tylko w przypadku skazania go prawomocnym wyrokiem na karę pozbawienia wolności.

Wójt gminy Słupsk został skazany na grzywnę oraz rok zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. Wyrok uprawomocnił się 3 października br.

Prawnicy wojewody pomorskiego wątpliwości radnych nie podzielili. W uzasadnieniu wystosowanego w połowie listopada wezwania do wygaszenia mandatu wójta wskazali, że nowe przepisy będą obowiązywać od przyszłej kadencji samorządu, a w kadencji 2010-14 stosuje się dotychczasowe prawo.

Ustawa o samorządzie gminnym stanowi, że w przypadku nie zastosowania się w ciągu 30 dni przez radę do wezwania, wojewoda wydaje zarządzenie zastępcze o wygaśnięciu mandatu wójta. Zarządzenie to można zaskarżyć do sądu administracyjnego.

Wójt Mariusz Chmiel na prowadzeniu samochodu pod wpływem alkoholu został złapany przez policjantów na początku lutego. Niedługo po zdarzeniu opublikował na stronie internetowej gminy oświadczenie, w którym przyznał, że "popełnił niewybaczalny błąd wsiadając do samochodu po spożyciu alkoholu", przeprosił też za swoje zachowanie. 

sibi/ eaw/ gma/

 

Sibilski Wojciech 12.12.12
Zobacz wszystkie materiały pochodzące z: PAP
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

 • W Radomsku przedterminowe wybory prezydenta

  Obrazek do artykułu: W Radomsku przedterminowe wybory prezydenta

  W Radomsku (Łódzkie) rozpoczęły się w niedzielę przedterminowe wybory prezydenta tego miasta. Ich przeprowadzenie zarządziła premier Beta Szydło po tym jak dotychczasowa prezydent miasta Anna Milczanowska dostała się do Sejmu i zrezygnowała ze swego stanowiska. Więcej

 • 500 zł na dziecko: wnioski do gminy, wypłaty od kwietnia

  Obrazek do artykułu: 500 zł na dziecko: wnioski do gminy, wypłaty od kwietnia

  Świadczenia z programu 500 plus mają być wypłacane od kwietnia; wniosek o nie trzeba będzie składać raz w roku, do gminy - osobiście lub online. Świadczenie otrzyma każda rodzina, bez względu na stan cywilny rodziców, również rodziny patchworkowe, jeśli mają wspólne dziecko. Więcej

 • Świętokrzyski samorząd przyznał stypendia studentom ze Wschodu

  Obrazek do artykułu: Świętokrzyski samorząd przyznał stypendia studentom ze Wschodu

  23 uczących się w Kielcach studentów polskiego pochodzenia z Ukrainy, Białorusi i Mołdawii, odebrało w piątek stypendia, przyznane im przez samorząd województwa świętokrzyskiego. To pierwsza edycja programu stypendialnego dla Polaków ze Wschodu, realizowanego przez władze regionu. Więcej

 • Warszawa: ok. 100 dzików do odłowu, a 80 do odstrzału

  Obrazek do artykułu: Warszawa: ok. 100 dzików do odłowu, a 80 do odstrzału

  Ze względów bezpieczeństwa i rosnących szkód do końca kwietnia br. odłowionych zostanie ok. 100 dzików, a ok. 80 zostanie odstrzelonych - informują Lasy Miejskie. W stolicy żyje ich ok. 800, coraz więcej jest próśb mieszkańców o interwencję. Więcej

 • Sejmik województwa świętokrzyskiego za integralnością regionu

  Obrazek do artykułu: Sejmik województwa świętokrzyskiego za integralnością regionu

  Sejmik woj. świętokrzyskiego jednogłośnie przyjął stanowisko ws. integralności regionu i utrzymania obecnego podziału administracyjnego kraju. To reakcja na informacje o możliwości utworzenia woj. częstochowskiego - kosztem m.in. powiatu włoszczowskiego. Więcej

Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE