Strona główna » Wiadomości » Aktualności » Skazany za jazdę po pijanemu wójt pozostanie na swoim stanowisku?

Skazany za jazdę po pijanemu wójt pozostanie na swoim stanowisku?

12.12.12

Rada Gminy Słupsk (Pomorskie) nie zastosowała się do wezwania wojewody i nie wygasiła na wtorkowej sesji mandatu wójta skazanego prawomocnym wyrokiem za jazdę w stanie nietrzeźwości.

articleImage: Skazany za jazdę po pijanemu wójt pozostanie na swoim stanowisku? fot. Thinkstock

 

Przewodniczący rady Mirosław Klemiato poinformował, że sprawa wezwania wojewody do odwołania wójta była poruszona na sesji, ale nie w formie uchwały.

"Rada jednogłośnie uznała, że nie ma powodu, żeby sprawą się ponownie zajmować, bo w październiku wypowiedziała się już w tej kwestii (uchwałę o wygaśnięciu mandatu wówczas odrzucono) i zdecydowała, że prześle wojewodzie taką informację” – powiedział Klemiato.

W październiku radni nie odwołali wójta z powodu - ich zdaniem - wątpliwości prawnych. Chodziło o to, czy należy stosować ordynację wyborczą do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw z 16 lipca 1998 r., czy Kodeks wyborczy z 5 stycznia 2011 r.

Ordynacja przewiduje pozbawienie wójta mandatu w przypadku uznania go za winnego przez sąd prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne ścigane z urzędu bez względu na formę kary, czyli również w przypadku wyroku warunkowo umarzającego sprawę. Natomiast Kodeks wyborczy mówi o pozbawieniu wójta mandatu tylko w przypadku skazania go prawomocnym wyrokiem na karę pozbawienia wolności.

Wójt gminy Słupsk został skazany na grzywnę oraz rok zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. Wyrok uprawomocnił się 3 października br.

Prawnicy wojewody pomorskiego wątpliwości radnych nie podzielili. W uzasadnieniu wystosowanego w połowie listopada wezwania do wygaszenia mandatu wójta wskazali, że nowe przepisy będą obowiązywać od przyszłej kadencji samorządu, a w kadencji 2010-14 stosuje się dotychczasowe prawo.

Ustawa o samorządzie gminnym stanowi, że w przypadku nie zastosowania się w ciągu 30 dni przez radę do wezwania, wojewoda wydaje zarządzenie zastępcze o wygaśnięciu mandatu wójta. Zarządzenie to można zaskarżyć do sądu administracyjnego.

Wójt Mariusz Chmiel na prowadzeniu samochodu pod wpływem alkoholu został złapany przez policjantów na początku lutego. Niedługo po zdarzeniu opublikował na stronie internetowej gminy oświadczenie, w którym przyznał, że "popełnił niewybaczalny błąd wsiadając do samochodu po spożyciu alkoholu", przeprosił też za swoje zachowanie. 

sibi/ eaw/ gma/

 

Sibilski Wojciech 12.12.12
Zobacz wszystkie materiały pochodzące z: PAP
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

 • MF: nie ma nieprawidłowości w postępowaniu urzędników resortu

  Obrazek do artykułu: MF: nie ma nieprawidłowości w postępowaniu urzędników resortu

  Nie stwierdzono nieprawidłowości w postępowaniu urzędników resortu finansów zajmujących się sprawą nieruchomości położonej w Warszawie przy Pl. Defilad (dawna ul. Chmielna 70) - poinformowało MF w odpowiedzi na postulat prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz. Więcej

 • Mazowieckie samorządy dostaną 95 mln zł na przebudowę dróg

  Obrazek do artykułu: Mazowieckie samorządy dostaną 95 mln zł na przebudowę dróg

  Ponad 95 mln zł dostaną w 2017 r. mazowieckie samorządy na przebudowę dróg lokalnych z rządowego programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016-2019 - poinformował wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera. Więcej

 • Warszawa: ekologiczny piknik już w niedzielę

  Obrazek do artykułu: Warszawa: ekologiczny piknik już w niedzielę

  Konferencja klimatyczna w Maroku, a także przeciwdziałanie skutkom niskiej emisji - to wiodące tematy "Pikniku z klimatem", który odbędzie się w niedzielę na pl. Zamkowym w Warszawie. Miasto chce zwrócić uwagę mieszkańców na to, jak sami mogą poprawić jakość powietrza. Więcej

 • Woj. opolskie odebrało trzy nowe pociągi

  Obrazek do artykułu: Woj. opolskie odebrało trzy nowe pociągi

  Trzy nowe pociągi wyprodukowane przez sądecki Newag odebrały w piątek oficjalnie władze woj. opolskiego. Kupione ze środków unijnych składy, obsługiwane przez Przewozy Regionalne, mają jeździć na najbardziej obciążonej linii w regionie: Brzeg – Opole – Kędzierzyn-Koźle. Więcej

 • Protest w Teatrze Polskim we Wrocławiu po wyborze nowego dyrektora

  Obrazek do artykułu: Protest w Teatrze Polskim we Wrocławiu po wyborze nowego dyrektora

  Zespół Teatru Polskiego we Wrocławiu apeluje do zarządu woj. dolnośląskiego o niepowoływanie na stanowisko dyrektora tej placówki wybranego w konkursie aktora Cezarego Morawskiego. Artyści zarzucają mu brak kompetencji i uważają, że konkurs był „ustawiony”. Więcej

Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE