Skazany za jazdę po pijanemu wójt pozostanie na swoim stanowisku?

Rada Gminy Słupsk (Pomorskie) nie zastosowała się do wezwania wojewody i nie wygasiła na wtorkowej sesji mandatu wójta skazanego prawomocnym wyrokiem za jazdę w stanie nietrzeźwości.

articleImage: Skazany za jazdę po pijanemu wójt pozostanie na swoim stanowisku? fot. Thinkstock

 

Przewodniczący rady Mirosław Klemiato poinformował, że sprawa wezwania wojewody do odwołania wójta była poruszona na sesji, ale nie w formie uchwały.

"Rada jednogłośnie uznała, że nie ma powodu, żeby sprawą się ponownie zajmować, bo w październiku wypowiedziała się już w tej kwestii (uchwałę o wygaśnięciu mandatu wówczas odrzucono) i zdecydowała, że prześle wojewodzie taką informację” – powiedział Klemiato.

W październiku radni nie odwołali wójta z powodu - ich zdaniem - wątpliwości prawnych. Chodziło o to, czy należy stosować ordynację wyborczą do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw z 16 lipca 1998 r., czy Kodeks wyborczy z 5 stycznia 2011 r.

Ordynacja przewiduje pozbawienie wójta mandatu w przypadku uznania go za winnego przez sąd prawomocnym wyrokiem za przestępstwo umyślne ścigane z urzędu bez względu na formę kary, czyli również w przypadku wyroku warunkowo umarzającego sprawę. Natomiast Kodeks wyborczy mówi o pozbawieniu wójta mandatu tylko w przypadku skazania go prawomocnym wyrokiem na karę pozbawienia wolności.

Wójt gminy Słupsk został skazany na grzywnę oraz rok zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. Wyrok uprawomocnił się 3 października br.

Prawnicy wojewody pomorskiego wątpliwości radnych nie podzielili. W uzasadnieniu wystosowanego w połowie listopada wezwania do wygaszenia mandatu wójta wskazali, że nowe przepisy będą obowiązywać od przyszłej kadencji samorządu, a w kadencji 2010-14 stosuje się dotychczasowe prawo.

Ustawa o samorządzie gminnym stanowi, że w przypadku nie zastosowania się w ciągu 30 dni przez radę do wezwania, wojewoda wydaje zarządzenie zastępcze o wygaśnięciu mandatu wójta. Zarządzenie to można zaskarżyć do sądu administracyjnego.

Wójt Mariusz Chmiel na prowadzeniu samochodu pod wpływem alkoholu został złapany przez policjantów na początku lutego. Niedługo po zdarzeniu opublikował na stronie internetowej gminy oświadczenie, w którym przyznał, że "popełnił niewybaczalny błąd wsiadając do samochodu po spożyciu alkoholu", przeprosił też za swoje zachowanie. 

sibi/ eaw/ gma/

 

Sibilski Wojciech 12.12.12
Zobacz wszystkie materiały pochodzące z: PAP
Skomentowano 0 razy

Skazany za jazdę po pijanemu wójt pozostanie na swoim stanowisku?

Zapisz się na bezpłatny Newsletter Samorządowy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

Inne artykuły o zbliżonej tematyce

Nie znaleziono żadnych artykułów.

Warto przeczytać

 • PiS broni prof. Chazana; list do Arłukowicza

  Obrazek do artykułu: PiS broni prof. Chazana; list do Arłukowicza

  PiS staje w obronie b. dyrektora szpitala im Św. Rodziny w Warszawie prof. Bogdana Chazana. W czwartek partia skierowała do ministra zdrowia list otwarty w tej sprawie załączając kilka tysięcy podpisów. Więcej »

 • Porozumienie Ryszarda Kalisza planuje start w wyborach samorządowych

  Obrazek do artykułu: Porozumienie Ryszarda Kalisza planuje start w wyborach samorządowych

  Stowarzyszenie Dom Wszystkich Polska, SdPl oraz Unia Lewicy wystartują razem w jesiennych wyborach samorządowych z list nowo powstałego Porozumienia Ryszarda Kalisza - poinformowali w czwartek liderzy tych formacji: Ryszard Kalisz, Wojciech Filemonowicz i Piotr Musiał. Więcej »

 • Ekspert: ustawa krajobrazowa może być przełomem

  Obrazek do artykułu: Ekspert: ustawa krajobrazowa może być przełomem

  Uchwalenie ustawy o ochronie krajobrazu może mieć przełomowe znacznie, ponieważ wprowadzi ustawową definicję krajobrazu, której dotychczas nie mamy. Może też być ważnym krokiem w kierunku otwarcia debaty publicznej na temat jakości krajobrazu, który nas otacza – twierdzi dr inż. arch. Anna Staniewska z Instytutu Architektury Krajobrazu Politechniki Krakowskiej. Więcej »

Aktualności - Samorząd

Tego samego autora