Pytanie:
Czy osoba płacąca podatek od nieruchomości może być wnioskodawcą zezwolenia na wycięcie drzew? Właściciele nie żyją, nie było sprawy spadkowej, a prawdopodobnie jest dwóch spadkobierców - córka płacąca podatek oraz syn drugiej córki, który nie interesuje się spadkiem.

Odpowiedź:
Spadkobiercy zmarłego właściciela mogą złożyć wniosek o usunięcie drzew lub krzewów także przed uzyskaniem postanowienia stwierdzającego nabycie spadku. Nie ma w tym momencie znaczenia, który ze spadkobierców uiszcza podatek od nieruchomości.

Uzasadnienie:
Zgodnie z art. 83 ust. 1 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 627) – dalej u.o.p., usunięcie drzewa lub krzewu z terenu nieruchomości może nastąpić po uzyskaniu zezwolenia wydanego na wniosek posiadacza nieruchomości - za zgodą właściciela tej nieruchomości. Jednakże wymóg uzyskania zgody właściciela nieruchomości nie dotyczy posiadaczy nieruchomości o nieuregulowanym stanie prawnym, zgodnie z art. 83 ust. 3 u.o.p. Z taką sytuacją mamy właśnie do czynienia. Nie ma więc przeszkód, aby np. córka zmarłego złożyła wniosek o udzielenie jej zezwolenia na usunięcie drzewa, jeśli jest uzasadnione. Przed dniem 28 sierpnia 2015 r., czyli przed wejściem w życie art. 29 ustawy z dnia 25 czerwca 2015 r. o zmianie ustawy o samorządzie gminnym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2015 r. poz. 1045) nowelizującego przepisy u.o.p. nie było to możliwe, bowiem dotychczasowe przepisy wymagały, aby posiadacz nieruchomości inny niż właściciel do wniosku o wydanie zezwolenia na usunięcie drzew lub krzewów dołączał zgodę właściciela.