Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.

WIOŚ poinformował starostę, że firma X umieszcza odpady w wyrobisku poeksploatacyjnym (wyrobisko z lat 70. i 80. XX wieku) bez wymaganego zezwolenia na rekultywację terenu jak i na odzysk w wyrobisku. Należy nadmienić, że firma X nie ma tytułu prawnego do działki, na której znajduje się wyrobisko. Co w takim wypadku ma zrobić starosta i na podstawie jakich przepisów?


Odpowiedź:

Starosta powinien przekazać sprawę wójtowi (burmistrzowi, prezydentowi miasta), aby ten wydał decyzję nakazującą usunięcie odpadów z miejsca nieprzeznaczonego do ich składowania lub magazynowania, zgodnie z art. 26 ust. 2 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz. U. z 2013 r. poz. 21) – dalej u.o. W decyzji wójt określi: termin usunięcia odpadów, rodzaj odpadów oraz sposób usunięcia odpadów. Takiej decyzji wójt (burmistrz, prezydent miasta) nie może wydać jedynie w przypadku, gdy starosta cofnął przedsiębiorcy zezwolenie na gospodarowanie odpadami, jednakże w analizowanym przypadku firma X nie posiada zezwolenia na przetwarzanie odpadów, zatem organem właściwym do wydania decyzji jest wójt (burmistrz, prezydent miasta).


Uzasadnienie:

W ramach kontroli (interwencyjnej) wszczętej na podstawie art. 279 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 1232) - dalej p.o.ś. w zw. z art. 26 ust. 2 u.o., która powinna być wszczęta przez wójta na podstawie zawiadomienia starosty po stwierdzeniu, że przedsiębiorca np. prowadzi procesy przetwarzania odpadów w sposób niezapewniający, aby procesy te nie stwarzały zagrożenia dla życia lub zdrowia ludzi oraz dla środowiska, wójt (a także starosta i WIOŚ) ma obowiązek zawiadomienia prokuratury o wykroczeniu. Sąd w przypadku stwierdzenia słuszności zarzutu mógłby zasądzić areszt lub grzywnę (art. 176 ust. 1 u.o.).

Niezależnie od powyższego WIOŚ powinien nałożyć karę pieniężną na firmę X, zgodnie z art. 309 ust. 2 p.o.ś., który stanowi, że za magazynowanie odpadów z naruszeniem decyzji określającej miejsce i sposób magazynowania odpadów wymierza się karę w wysokości 0.1 jednostkowej stawki opłaty za umieszczenie odpadów na składowisku za każdą dobę składowania.


Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.