Jak nam powiedział Zygmunt Frankiewicz, projekt zmian ustawy o finansach publicznych był przedmiotem długich i rzeczowych konsultacji ze stroną samorządową. - W toku prac w Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego uwzględniono nasze postulaty dotyczące odsunięcia w czasie wliczania do wskaźnika umów niestandardowych i odniesienia tej regulacji wyłącznie do umów zawartych po wejściu w życie ustawy – podkreślił. Jak dodał, dokonano również zmiany średniej ważonej na średnią arytmetyczną.

Wiele samorządów dysponuje dużym majątkiem

Zdaniem prezydenta strona samorządowa postulowała jednak, aby okres liczenia średniej obejmował zarówno dane prognozowane, jak i historyczne - 3 lata wstecz, rok bieżący, 3 lata do przodu, co nie zostało uwzględnione. W dalszym ciągu od 2026 r. usuwa się ze wskaźnika dochody ze sprzedaży majątku, co samorządy kwestionowały. 

Z powodów historycznych wiele polskich samorządów dysponuje dużym majątkiem, spora grupa samorządów ma stałe, wysokie wpływy z jego sprzedaży.Nie jest to „wyprzedaż sreber rodowych”, tylko przemyślane działanie, które wręcz przyczynia się do wzrostu dochodów, np. z podatku od nieruchomości – wyjaśnił Zygmunt Frankiewicz. Jak dodał, samorządy prowadzą aktywną działalność w dziedzinie gospodarki nieruchomościami. - Często kupujemy i sprzedajemy działki, nie ma dobrych powodów, żeby taka działalność ograniczała naszą zdolność kredytową - zaznaczył. 

Nie uwzględniono zmian w zakresie restrukturyzacji zadłużenia

Według prezesa ZMP niezrozumiałe jest również przesunięcie w czasie wyłączenia po prawej stronie (czyli po księgowej stronie zobowiązań – red.) relacji odsetek od kredytów i pożyczek, które ma obowiązywać dopiero od 2026 r. Jak podkreśla Frankiewicz, nie uwzględniono również zmian w zakresie restrukturyzacji zadłużenia. - Czyli wyłączenia z limitów wskaźnika nie tylko spłaty zobowiązań dłużnych, które obniżają łączny koszt obsługi długu w całym okresie, ale również działań polegających na wydłużeniu okresu spłaty - tłumaczy. 

Jak już informowaliśmy, Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o finansach publicznych. Nowelizacja przepisów ma m.in. umożliwić wcześniejszą spłatę długu w sytuacji posiadania własnych środków finansowych (np. nadwyżka budżetowa z lat poprzednich, środki ze zwrotu udzielonych pożyczek) lub wolnych środków z tytułu rozliczenia zaciągniętych zobowiązań.