Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.

W art. 23 ust. 1 ustawy z dnia 28 września 1991 r. o lasach (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 1153) - dalej u.l. - wyraźnie wprowadzono możliwość dokonywania zmian planu urządzenia lasu oraz uproszczonego planu urządzenia lasu w formie aneksu. Brak jest natomiast regulacji dotyczącej dokonywania ewentualnych zmian w inwentaryzacji stanu lasu. Właściciel lasu wystąpił z wnioskiem o zmianę składu gatunkowego lasu, popartym stanowiskiem nadleśnictwa, że ustalony skład gatunkowy w inwentaryzacji stanu lasu nie jest możliwy do zastosowania w danych warunkach mikrosiedliskowych.

Czy art. 23 ust. 1 u.l. można w drodze analogii odpowiednio stosować do inwentaryzacji stanu lasu, tj. czy w ramach tego samego artykułu można domniemywać, iż zasady regulujące możliwość dokonywania zmian w planach należy odpowiednio stosować również w odniesieniu do inwentaryzacji, co prowadziłoby do możliwości anektowania tego dokumentu?

Czy starosta może zmienić zapisy inwentaryzacji stanu lasu aneksem? Czy aneks taki powinien wprowadzić ten sam wykonawca, który opracował inwentaryzację i czy za aneks należałoby zapłacić?

Czy może właściwą praktyką byłoby uwzględnienie zaistniałych zmian przy sporządzaniu kolejnej inwentaryzacji stanu lasu, ale właściciel oczekuje od starosty akceptacji - w jakiej to należałoby zrobić formie zgodnie z przepisami?

ODPOWIEDŹ:

W mojej ocenie, do wprowadzania zmian, uzupełniania i nanoszenia poprawek w ISL będzie miał odpowiednie zastosowanie art. 23 ust. 1 u.l., dotyczący wprowadzania zmian do planu urządzeniowego (UPUL).

Aneks do ISL może sporządzić inna specjalistyczna firma niż firma, która ją sporządzała, a w przypadku drobnych zmian aneks może sporządzić np. pracownik wyznaczony przez starostę, jeśli posiada wiedzę w zakresie sporządzania ISL.

Za sporządzenie aneksu należy się wynagrodzenie.
Starosta nie popełni błędu, jeśli odczeka do końca ważności istniejącej inwentaryzacji stanu lasów i dopiero wtedy zleci jej wykonanie, gdyż przepisy u.l. nie nakładają obowiązku zmiany ISL w okresie jej obowiązywania.

UZASADNIENIE:

Przepisy dotyczące ISL są bardzo lakoniczne i niekonsekwentne. Wiedza dotycząca procedur związanych z ISL, w tym trybu jej sporządzania i zmian, pochodzi głównie z praktyki orzeczniczej oraz stanowisk przedstawicieli doktryny.

Najlepiej byłoby, gdyby aneks do ISL sporządziła ta sama firma, jednakże starosta może zatrudnić inną firmę do sporządzenia aneksu, gdy np. firma, która ją sporządziła, już nie istnieje, ale również wtedy, gdy wykonawca, który sporządził ISL, np. żąda bardzo wysokiego wynagrodzenia
W przypadku drobnych zmian, niewymagających zaangażowania geodetów czy klasyfikatorów, aneks może także sporządzić wyznaczony przez starostę pracownik.

Przy przyjęciu, że aneks do ISL może sporządzić wyłącznie ta sama firma, np. ze względu na ochronę praw autorskich, aneksowanie ISL mogłoby być niemożliwe. Z kolei w przypadku drobnych zmian w ISL angażowanie specjalistycznej firmy mogłoby okazać się niecelowe ze względu na koszty, jakie starosta musiałby ponieść.

Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.