Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.

Czy w stosunku do związku spółek wodnych uprawnienia, o których mowa w art. 171 ust. 2 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne (tekst jedn.: Dz. U. z 2012 r. poz. 145, z późn. zm.) – dalej pr. wod., przysługują staroście czy marszałkowi? Czy art. 171 ust. 1 pr. wod. dotyczy wyłącznie urządzeń będących własnością spółki lub przez nią zarządzanych, czy również objętych działalnością spółki (art. 77 ust. 1 pr. wod.)?

Proszę o udzielenie odpowiedzi na postawione pytania w kontekście utrzymywania urządzeń melioracji wodnych szczegółowych.


Odpowiedź:

Wysokość składek i świadczeń ponoszonych przez właścicieli nieruchomości, którzy nie należą do spółki wodnej, a którzy odnoszą korzyści z urządzeń wodnych objętych działalnością spółki lub przyczyniają się do zanieczyszczania wody, dla której ochrony spółka została utworzona, ustalana jest natomiast wyłącznie przez starostę. Do tego organu należy również stwierdzenie korzyści lub zanieczyszczenia wody, co jest podstawą do nałożenia obowiązku spełniania świadczeń. Marszałek województwa sprawuje wyłącznie nadzór nad związkami spółek wodnych. Nie posiada jednak uprawnień z zakresu art. 171 ust. 2 pr. wod.

Jakkolwiek celem utworzenia związku spółek wodnych może być m.in. utrzymywanie urządzeń melioracji szczegółowych, to nie może stanowić to automatycznej przesłanki uzasadniającej właściwość marszałka województwa w zakresie uprawnień z art. 171 ust. 2 pr. wod., także wtedy gdy z wnioskiem o ustalenie tych świadczeń zwraca się związek spółek wodnych.

Artykuł 171 ust. 1 pr. wod. dotyczy urządzeń będących własnością spółki, jak i objętych jej działalnością. Natomiast art. 77 ust. 2 pr. wod. ma zastosowanie, gdy spółka wodna nie utrzymuje tych urządzeń w należytym stanie.

Uzasadnienie:

Zgodnie z art. 164 ust. 9 pr. wod., do związków spółek wodnych stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące spółek wodnych, z tym że prawa i obowiązki przysługujące wobec spółek wodnych staroście w stosunku do związków spółek wodnych wykonuje marszałek województwa.

W ramach kompetencji nadzorczej marszałek uprawniony jest do nadzorowania i kontrolowania działalności związków spółek wodnych w zakresie zatwierdzenia i odmowy zatwierdzenia statutu związku spółek wodnych, wzywania do usunięcia niezgodności statutu z prawem, stwierdzenia nieważności uchwał organów związku spółek wodnych, rozwiązywania zarządów związku spółek wodnych i wyznaczania osoby pełniącej ich obowiązki i ustanawiania zarządu komisarycznego oraz rozwiązywania związków spółek wodnych.

Jak widać z powyższego, ustalenie świadczeń, jakie mają uiszczać podmioty odnoszące korzyści z funkcjonowania urządzeń objętych działalnością związku, nie należy do czynności nadzorczych marszałka województwa.


Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.