Strona główna » Wiadomości » Przegląd prasy » SuperHanys radzi – również ws. hicy

SuperHanys radzi – również ws. hicy

01.08.17

Nieco przekorną postać grubego superbohatera z wąsem – SuperHanysa – wykorzystuje chorzowski samorząd do promowania wśród mieszkańców różnych postaw, zachowań albo ostrzegania przed zagrożeniami. Ostatnio SuperHanys radzi, jak przetrwać richitś hicę, czyli upał.

„Niy śmiycie iś do sklepu w tako hica bez flaszki z wodōm” - mówi SuperHanys w mikrokomiksie na ostatniej stronie bezpłatnego miesięcznika „Twój Chorzów” do starszej chorzowianki, którą przez upały „aże w gowie tōmpie”. SuperHanys akurat przelatywał, daje jej butelkę wody.

„Jak bierecie swojigo psa na dwōr, tyż pamiyntejcie o wodzie do niego” - przestrzega właścicieli przegrzanego psiaka. Nic jednak nie mówi, łypiąc tylko srogo i zakładając ręce na obszernym brzuchu, wobec wezwania: „gibko, dej mi flaszka zimnego piwa”. „No co? Myślołech, co kożdymu pomogosz. Tak dzisiej gorko” - tłumaczy się młody mężczyzna.

Comiesięczny komiks w kolportowanym do chorzowskich domów i mieszkań „Twoim Chorzowie” przedstawia SuperHanysa, pomagającego przy różnych „utropach”, czyli problemach. Hanys, to potoczne określenie Ślązaka; pochodzi od niemieckiego imienia Hans, odpowiadającego polskiemu Janowi.

Twórcami SuperHanysa są Marcin Melon, autor m.in. pisanych po śląsku kryminałów i rysownik Jacek Siegmund.

Dwa lata temu, kiedy postać pojawiała się już w samorządowym „Twoim Chorzowie”, jej autorzy wyjaśniali na łamach pisma, że śląski superbohater nie może być nikim innym, jak stereotypowym Ślązakiem z Chorzowa, pracującym w hucie i mieszkający na „Cwajce”, czyli w dzielnicy Chorzów II.

„Od razu zrozumieliśmy, że ten superbohater musi mieszkać w Chorzowie. (...) Przecież już dawna każdy pojazd rejestrowany w Chorzowie promuje tę postać! Zwróćcie uwagę, każdy numer rejestracyjny zaczyna się od inicjałów: SH” - żartowali Melon i Siegmund zwracając też uwagę, że chorzowski samorząd jest życzliwy Ślązakom.

Władze miasta chętnie korzystają ze śląskiego w porozumiewaniu się z mieszkańcami. Już od trzech lat winda w tamtejszym ratuszu zamiast mówić do pasażerów – goda. Od ubiegłorocznego remontu robi to głosem śląskiego aktora Bernarda Krawczyka.

„Tu je pierwszy sztok: tu je kasa i sprawy autów" – to komunikat, który na pierwszym piętrze słyszą pasażerowie windy chcący uiścić opłaty lub zarejestrować samochód. "Za dużo ludków, niech łostatni wylyzie, ja?" – w taki sposób dowiadują się o jej przeciążeniu.

Dwa lata temu w Chorzowie śląskie napisy pojawiły się na miejskich tablicach powitalnych („Mo wos rod” i „Chowcie sie!”). Godką urzędnicy zachęcają również do sprzątania po psach (akcja „Nie rób gańby – skludzej po swoim psie”).

Urząd Miasta w Chorzowie był przed laty pierwszą instytucją, która otrzymała certyfikat "Gŏdōmy po ślōnsku”. Celem akcji jest promowanie używania śląskiego w miejscach publicznych, w tym w sklepach, firmach usługowych, urzędach, szkołach, placówkach kultury i innych instytucjach.(PAP)

 

01.08.17
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

 • Urny, lokale i komisje, czyli kolizje przepisów wyborczych

  Obrazek do artykułu: Urny, lokale i komisje, czyli kolizje przepisów wyborczych

  PKW zwraca uwagę na kolizje przepisów dotyczących przeprowadzenia referendum i wyborów samorządowych. W przypadku organizacji obu głosowań w jednym terminie byłby problem m.in. z komisjami obwodowymi, lokalami, kampanią i urnami. Więcej

 • Wybory raczej 21 października lub 4 listopada

  Obrazek do artykułu: Wybory raczej 21 października lub 4 listopada

  Czekamy na zarządzenie premiera ws. terminu wyborów samorządowych. Prezes Rady Ministrów powinien wskazać datę głosowania pomiędzy 16 lipca a 16 sierpnia 2018 r. Do tej pory wymieniane były trzy niedziele. Więcej

 • Pomoc dla poszkodowanych w podtopieniach

  Obrazek do artykułu: Pomoc dla poszkodowanych w podtopieniach

  MSWiA przypomina, że samorządy powinny ocenić sytuację na swoich terenach i przesłać informacje do wojewodów. Wojewodowie prześlą następnie wnioski do resortu, który podejmie decyzję o pomocy finansowej. Więcej

 • PKW informuje, jak zagłosować korespondencyjnie

  Obrazek do artykułu: PKW informuje, jak zagłosować korespondencyjnie

  Wyborcy z orzeczonym stopniem niepełnosprawności mogą głosować korespondencyjnie, taki zamiar powinni zgłosić komisarzowi wyborczemu do 15 dnia przed dniem wyborów. Komisarz niezwłocznie przekazuje zgłoszenie właściwemu urzędnikowi wyborczemu w gminie. Więcej

 • Więcej Polski w Polsce

  Obrazek do artykułu: Więcej Polski w Polsce

  W porównaniu z poprzednim rokiem uległa zmianie powierzchnia Polski, która zwiększyła się o 1 643 ha – podał Główny Urząd Statystyczny. Podajemy, gdzie terenu przybyło. Więcej

Zapisz się na newsletter

Newsletter wyborczy

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE