Strona główna » Wiadomości » Aktualności » Szczecin rozpoczął przygotowania do 100. rocznicy odzyskania niepodległości

Szczecin rozpoczął przygotowania do 100. rocznicy odzyskania niepodległości

11.10.17

Szczecin rozpoczął przygotowania do obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Władze miasta chcą spojrzeć na niepodległość przez pryzmat mieszkańców i zachęcają do współtworzenia Święta Niepodległości.

articleImage: Szczecin rozpoczął przygotowania do 100. rocznicy odzyskania niepodległości fot. Thinkstock

"Na niepodległość chcemy spojrzeć przez pryzmat szczecinian, bo przecież ich własna niepodległość realizuje się codziennie właśnie tutaj" – powiedział w środę dziennikarzom prezydent Szczecina Piotr Krzystek. "W takim kontekście chcemy przygotować cały cykl przedsięwzięć, które chcielibyśmy, aby się w Szczecinie odbyły również z dużym udziałem mieszkańców, stowarzyszeń i instytucji" - dodał prezydent.

"Długo rozmawialiśmy o tym, jak powinniśmy świętować w Szczecinie" - powiedział dyrektor biura prezydenta Szczecina Piotr Wachowicz. "Efektem jest inicjatywa +Codziennie Polskę tworzyMy+, która skupia się na ludziach. Planujemy kampanię bilboardową, której bohaterami będą zwykli szczecinianie. (...) Uruchomimy także stronę internetową, gdzie mieszkańcy będą mówili o swoich odczuciach, planach i doświadczeniach" - dodał Wachowicz.

Prezydent zapowiedział także, że miasto przekaże w przyszłorocznym budżecie 100 tys. zł na realizację niepodległościowych przedsięwzięć samych mieszkańców. W planach jest także konferencja o przyszłości miast i regionów.

Dyrektor szczecińskiej filharmonii Dorota Serwa zapowiedziała, że kumulacja przedsięwzięć związanych z obchodami Święta Niepodległości nastąpi 4 listopada 2018 r. "Będzie koncert rodzinny, jazzowy, muzyka tradycyjna i elektroniczna. Planujemy koncert kameralny i wielkie wydarzenie na 11 listopada. Oprócz tego filharmonia weźmie udział w inicjatywie +Muzyczne Dekady Wolności+, która transmitowana będzie na antenach TVP i Polskiego Radia" - powiedziała Serwa.

Szczecinianie i turyści odwiedzający miasto będą także mogli zobaczyć jedenastego dnia każdego miesiąca przez cały rok podświetlony biało-czerwonymi barwami gmach filharmonii.

Uchwałą z 25 maja 2017 Sejm RP VIII kadencji zdecydował o ustanowieniu roku 2018 Rokiem Jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości. (PAP)

 

11.10.17
Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE