Jak wyjaśniła szefowa Krajowego Biura Wyborczego, został lekko zmodyfikowany art. 156 Kodeksu wyborczego, który nakładał na samorządy obowiązek obsługi obwodowych i terytorialnych komisji wyborczych i organizacji wyborów jako zadanie zlecone.

- Ten zapis pozostał, zostały wyłączone tylko zadania, które będzie realizował urzędnik wyborczy – dotyczy to druku kart i ich przekazywania oraz depozytów, te zadania wykonywał do tej pory wójt, burmistrz i prezydent – podkreśliła.

Czytaj też
Zygmunt Frankiewicz: to nie samorządy organizują wybory

Jak dodała Magdalena Pietrzak, dotychczasowe funkcje sekretarzy czy dyrektorów wydziałów organizacyjnych i biura rady w gminach i miastach częściowo przejmie urzędnik wyborczy.

- On będzie taki nadzór kierowniczy sprawował nad organizacją i przeprowadzaniem wyborów w terenie, rola samorządów pozostanie taka sama jak była dotąd – podkreśliła.

Szefowa KBW powiedziała też o nowym przepisie, który nakłada na KBW zawarcie porozumień z wójtami, burmistrzami i prezydentami w zakresie szczegółowych rozwiązań dotyczących funkcjonowania urzędników wyborczych.  – Zauważę jednak, że urzędnik wyborczy istniał do tej pory i funkcjonował w terenie i takie porozumienia były zawierane – podkreśliła.
 

Szukasz więcej informacji dotyczących samorządu?
Poznaj LEX Administracja >>
Zdobądź wiedzę, dzięki której Twoja praca stanie się łatwiejsza


Jak nas poinformował przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Wojciech Hermeliński, w celu prawidłowego wykonania obowiązków związanych z organizacją wyborów na obszarze gminy niezbędna jest współpraca urzędników wyborczych m. in. z wójtem, burmistrzem i prezydentem miasta oraz innymi przedstawicielami gminy, w której będą oni pełnili swoją funkcję.

- Współpraca ta dotyczyła będzie w szczególności kwestii zapewnienia obsługi i techniczno-materialnych warunków pracy obwodowych komisji wyborczych oraz wykonania zadań związanych z organizacją i przeprowadzeniem wyborów na obszarze gminy, łącznie z obsługą urzędników wyborczych – podkreślił.

Hermeliński dodał, że w związku z tym, że Korpus Urzędników Wyborczych będzie uczestniczył w organizacji wyborów po raz pierwszy, współpraca pomiędzy wszystkimi podmiotami będzie musiała zostać wypracowana w praktyce w ramach doświadczeń związanych z przygotowaniem najbliższych wyborów samorządowych.

- Państwowa Komisja Wyborcza i Krajowe Biuro Wyborcze dołożą wszelkich starań, aby na bieżąco wydać niezbędne wytyczne i wyjaśnienia dla urzędników wyborczych – zadeklarował. Jego zdaniem komisarze wyborczy, w celu ułatwienia urzędnikom wyborczym wykonywania ustawowych zadań, stale będą z nimi współdziałać.

Czytaj też inne informacje o wyborach samorządowych 2018 TUTAJ