Tekst jednolity to nie to samo co tekst ujednolicony

 Jak należy traktować zmiany uchwał w sprawie planu zagospodarowania przestrzennego w świetle wymogu ujednolicania aktów prawa miejscowego?

articleImage: Tekst jednolity to nie to samo co tekst ujednolicony fot. Thinkstock


W jaki sposób, po uchwaleniu takiej zmiany planu, powinna powstać jego ujednolicona forma?

Odpowiedź

Odpowiadając na postawione pytanie zacząć należy od rozróżnienia tekstu ujednoliconego od tekstu jednolitego. Tekst ujednolicony to inaczej nieoficjalny tekst jednolity. Jest on tworzony we własnym zakresie i na własne potrzeby danego podmiotu (jednostki samorządu terytorialnego, redakcji internetowych serwisów prawniczych, itp.).


Tekst ujednolicony tworzy się poprzez zwykłe zastąpienie przepisów zmienionych przepisami w aktualnym brzmieniu, usunięcie z tekstu przepisów uchylonych oraz dodanie przepisów nowo uchwalonych. Nie obowiązują przy tym żadne z góry ustalone reguły postępowania.


Inaczej jest w przypadku tekstu jednolitego aktu prawnego. Tekst taki jest przyjmowany według zasad bardzo precyzyjnie opisanych w przepisach rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 20 czerwca 2002 r. w sprawie "Zasad techniki prawodawczej" (Dz. U. Nr 100, poz. 908) – dalej r.z.t.p. W rozporządzeniu tym cały dział III (§ 98-110) poświęcony jest zasadom redagowania i ogłaszania tekstu jednolitego ustawy. Przepisy te odnoszą się co prawda wprost do aktu normatywnego, jakim jest ustawa, jednakże na mocy § 110 zasady wyrażone w tym dziale stosuje się odpowiednio do tekstów jednolitych aktów normatywnych innych niż ustawa.

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, który jest aktem prawa miejscowego, jest niewątpliwie aktem normatywnym, zatem procedura uchwalania tekstu jednolitego planu powinna przebiegać według reguł opisanych szczegółowo we wskazanym r.z.t.p.

 

Anna Kamińska 18.12.12
Zobacz wszystkie materiały pochodzące z: Serwis Budowlany
Skomentowano 0 razy

Tekst jednolity to nie to samo co tekst ujednolicony

Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

Inne artykuły o zbliżonej tematyce

Nie znaleziono żadnych artykułów.

Wyświetlanie listy artykułów

Warto przeczytać

 • WSA: określenie inkasenta musi być precyzyjne

  Obrazek do artykułu: WSA: określenie inkasenta musi być precyzyjne

  Określenie inkasentów powinno nastąpić w uchwale w sposób na tyle precyzyjny, aby nie było wątpliwości na kogo ten obowiązek został nałożony – przypomniał w wyroku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie. Więcej

 • Samorządy toczą nierówną walkę z cyberprzestępcami

  Obrazek do artykułu: Samorządy toczą nierówną walkę z cyberprzestępcami

  Gmina Rząśnia – 500 tys zł, gmina Gidle – 300 tys. zł, Podlaski Zarząd Dróg Wojewódzkich ok. 3,7 mln zł. To najgłośniejsze w ostatnich latach przypadki hakerskich ataków, których ofiarami padały polskie samorządy. Cyberataki wyrastają na największe, bo nieprzewidywalne zagrożenie dla bezpieczeństwa funkcjonowania jst. Więcej

 • Rząd przyjął Program dla Śląska

  Obrazek do artykułu: Rząd przyjął Program dla Śląska

  Dokument pod nazwą „Śląsk 2.0. Program wsparcia przemysłu Województwa Śląskiego i Małopolski Zachodniej” przyjął na wtorkowym posiedzeniu w Katowicach rząd. Więcej

Aktualności - Samorząd

Tego samego autora