Tekst jednolity to nie to samo co tekst ujednolicony

 Jak należy traktować zmiany uchwał w sprawie planu zagospodarowania przestrzennego w świetle wymogu ujednolicania aktów prawa miejscowego?

articleImage: Tekst jednolity to nie to samo co tekst ujednolicony fot. Thinkstock


W jaki sposób, po uchwaleniu takiej zmiany planu, powinna powstać jego ujednolicona forma?

Odpowiedź

Odpowiadając na postawione pytanie zacząć należy od rozróżnienia tekstu ujednoliconego od tekstu jednolitego. Tekst ujednolicony to inaczej nieoficjalny tekst jednolity. Jest on tworzony we własnym zakresie i na własne potrzeby danego podmiotu (jednostki samorządu terytorialnego, redakcji internetowych serwisów prawniczych, itp.).


Tekst ujednolicony tworzy się poprzez zwykłe zastąpienie przepisów zmienionych przepisami w aktualnym brzmieniu, usunięcie z tekstu przepisów uchylonych oraz dodanie przepisów nowo uchwalonych. Nie obowiązują przy tym żadne z góry ustalone reguły postępowania.


Inaczej jest w przypadku tekstu jednolitego aktu prawnego. Tekst taki jest przyjmowany według zasad bardzo precyzyjnie opisanych w przepisach rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 20 czerwca 2002 r. w sprawie "Zasad techniki prawodawczej" (Dz. U. Nr 100, poz. 908) – dalej r.z.t.p. W rozporządzeniu tym cały dział III (§ 98-110) poświęcony jest zasadom redagowania i ogłaszania tekstu jednolitego ustawy. Przepisy te odnoszą się co prawda wprost do aktu normatywnego, jakim jest ustawa, jednakże na mocy § 110 zasady wyrażone w tym dziale stosuje się odpowiednio do tekstów jednolitych aktów normatywnych innych niż ustawa.

Miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, który jest aktem prawa miejscowego, jest niewątpliwie aktem normatywnym, zatem procedura uchwalania tekstu jednolitego planu powinna przebiegać według reguł opisanych szczegółowo we wskazanym r.z.t.p.

 

Anna Kamińska 18.12.12
Zobacz wszystkie materiały pochodzące z: Serwis Budowlany
Skomentowano 0 razy

Tekst jednolity to nie to samo co tekst ujednolicony

Zapisz się na bezpłatny Newsletter Samorządowy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

Inne artykuły o zbliżonej tematyce

Nie znaleziono żadnych artykułów.

Wyświetlanie listy artykułów

Warto przeczytać

 • MEN: Karta Nauczyciela zła, ale na razie zmian nie będzie

  Obrazek do artykułu: MEN: Karta Nauczyciela zła, ale na razie zmian nie będzie

  Nauczyciele powinni mieć odrębną regulację dotyczącą stosunków pracy, ale Karta Nauczyciela nie jest najlepszym rozwiązaniem w tej dziedzinie – powiedziała wiceminister edukacji Joanna Berdzik. Ale od razu dodała, że w najbliższym czasie Karta nie będzie zmieniana. Więcej

 • Szkoły nie muszą prosić o zgodę przy wyrównywaniu dotacji na podręcznik

  Obrazek do artykułu: Szkoły nie muszą prosić o zgodę przy wyrównywaniu dotacji na podręcznik

  Aby prawidłowo rozliczyć dotację na rządowy podręcznik, szkoła musi dołożyć część pieniędzy ze środków własnych. Nie musi prosić o zgodę organu prowadzącego - mówił Marcin Litwinowicz naczelnik wydziału z biura edukacji miasta st. Warszawy podczas XVI Krajowej Konferencji Dyrektorów Szkół. Więcej

 • Bieńkowska apeluje o współpracę samorządów miast

  Obrazek do artykułu: Bieńkowska apeluje o współpracę samorządów miast

  Unijna komisarz Elżbieta Bieńkowska zaapelowała w piątek w Sosnowcu do samorządowców o wzmocnienie współpracy miast woj. śląskiego, szczególnie dużych ośrodków Górnego Śląska i Zagłębia Dąbrowskiego. Wskazała, że to dobra droga do wykorzystania unijnych środków. Więcej

Aktualności - Samorząd