Pytanie pochodzi z programu Serwis Prawa Pacy i Ubezpieczeń Społecznych.


Czy nauczycielce, która w okresie wakacji przebywała na urlopie dla poratowania zdrowia przysługuje ekwiwalent za niewykorzystany urlop wypoczynkowy?


Nauczycielka wniosła o rozwiązanie stosunku pracy za porozumieniem stron z dniem 15 marca 2015 r. Nauczycielka jest zatrudniona w naszej szkole przez mianowanie, pracuje od 1 września 2000 r. w pełnym wymiarze czasu pracy. Obecnie musi przygotować dla niej świadectwo pracy. Od 1 stycznia 2014 r. do 2 marca 2014 r. przebywała na zwolnieniu lekarskim, a od 3 marca 2014 r. do 17 listopada 2014 r. na urlopie dla poratowania zdrowia. Wróciła do pracy 18 listopada 2014 r. i już do końca roku kalendarzowego 2014 r. pracowała.
Czy należy jej wypłacić ekwiwalent za urlop wypoczynkowy za 2014 r., mimo że przebywała na urlopie dla poratowania zdrowia w trakcie wakacji letnich?
Z kolei w trakcie ferii zimowych 2014 r. przebywała na zwolnieniu lekarskim.

Odpowiedź


Nauczycielce nie przysługuje urlop wypoczynkowy uzupełniający, a tym samym ekwiwalent za urlop wypoczynkowy za 2014 r.

Uzasadnienie

Nauczycielowi zatrudnionemu w placówce feryjnej przysługuje urlop wypoczynkowy w okresie ferii w wymiarze ich trwania. Zgodnie z art. 66 ust. 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela - dalej KN, w razie niewykorzystania przysługującego urlopu wypoczynkowego z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy, powołania do zasadniczej służby wojskowej albo do odbywania zastępczo obowiązku tej służby, do okresowej służby wojskowej lub do odbywania długotrwałego przeszkolenia wojskowego - nauczycielowi przysługuje ekwiwalent pieniężny za okres niewykorzystanego urlopu, nie więcej jednak niż za 8 tygodni.

Jak wynika z treści pytania nauczycielka w 2014 r. nie wykorzystała urlopu wypoczynkowego w okresie ferii zimowych z powodu choroby a w czasie ferii letnich przebywała na urlopie dla poratowania zdrowia. Kwestia zaliczenia ferii letnich na poczet wykorzystanego urlopu wypoczynkowego nie została uregulowana w przepisach KN. Jednocześnie za okres ten nie przysługuje urlop uzupełniający – art. 66 ust. 1 KN, (a tym samym ekwiwalent za urlop wypoczynkowy).

Można w tym przypadku posiłkować się wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 10 lutego 1988 r. (wyrok SN z dnia 10 lutego 1988 r. III PZP 4/88, LEX 55402), zgodnie z którym przebywanie na urlopie dla poratowania zdrowia spełnia ten sam cel co urlop wypoczynkowy. Odpowiednio okres ten (ponad 8 tygodni) można zaliczyć na poczet wykorzystanego urlopu wypoczynkowego przez nauczycielkę w 2014 r. Będzie to oznaczać, iż za 2014 r. nauczycielce nie przysługuje urlop uzupełniający.

Pytanie pochodzi z programu Serwis Prawa Pacy i Ubezpieczeń Społecznych.