Pytanie pochodzi z programu Serwis Prawa Pacy i Ubezpieczeń Społecznych.


Jak sformułować uchwałę w sprawie pomocy państwa w zakresie dożywiania zgodnie z art. 8 ust. 2 ustawy o pomocy społecznej podwyższającej kryterium dochodowe do 150% aby udzielać wsparcia w formie świadczenia pieniężnego na zakup posiłku lub żywności?

Jeżeli uchwała będzie podjęta z końcem stycznia, czy może być z mocą obowiązującą od 1 stycznia 2014 r.?

Uchwała podlega ogłoszeniu w dzienniku urzędowym?

Odpowiedź

Uchwała podjęta na podstawie art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (tekst jedn.: Dz. U. z 2013 r. poz. 182 z późn. zm.) - dalej u.p.s. jest aktem prawa miejscowego, podlega ogłoszeniu w wojewódzkim dzienniku urzędowym i co do zasady wchodzi w życie po 14 dniach od jej ogłoszenia.

Uzasadnienie

Zgodnie z art. 8 ust. 2 u.p.s., rada gminy może podwyższyć ustawowe kwoty kryteriów dochodowych, niemniej może to dotyczyć wyłącznie ustalania uprawnień do zasiłku okresowego i celowego. Tak więc podwyższenie kryteriów dochodowych związanych z realizacją programu dożywiania dotyczyć będzie jedynie udzielania wsparcia w formie świadczenia pieniężnego (zasiłku celowego lub okresowego) na zakup posiłku lub żywności.

Przykładowo odpowiednie postanowienie uchwały może przyjąć następujące brzmienie: Pomoc w zakresie dożywiania / świadczenia pieniężnego na zakup posiłku lub żywności może być przyznana nieodpłatnie osobom i rodzinom, jeżeli dochód osoby samotnie gospodarującej lub dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 150% kryterium dochodowego, określonego w art. 8 ust. 1 pkt 1 i 2 ustawy o pomocy społecznej. Jednocześnie można dodać, żew przypadku, gdy dochód osoby samotnie gospodarującej lub dochód na osobę w rodzinie przekracza 150% kryterium dochodowego, o którym mowa w §........ uchwały, udzielenie pomocy w formie dożywiania może odbywać się na zasadach zwrotu poniesionych na ten cel wydatków. Następnie można określić czy zwrot nastąpi w całości czy w części w zależności od wysokości dochodów. Doktryna opowiada się za przyznaniem uchwale charakteru prawa miejscowego i obowiązkiem publikacji w dzienniku urzędowym województwa (zob. szerzej: S. Nitecki, Komentarz do ustawy o pomocy społecznej, Wrocław 2013, s. 137).

Pytanie pochodzi z programu Serwis Prawa Pacy i Ubezpieczeń Społecznych.