Rada miejska uchwaliła zasady ustalania oraz rozliczania dotacji celowych dla podmiotów prowadzących żłobki na terenie miasta.

Regionalna Izba Obrachunkowa wniosła skargę na uchwałę do sądu administracyjnego.

Zarzuciła między innymi radzie, iż uzależniła udzielenie dotacji od przedstawienia listy obecności dzieci ze wskazaniem imion i nazwisk oraz dat urodzenia.

WSA uznał skargę za zasadną.

Skoro dotacja jest przyznawana na określony cel, tj. pomoc podmiotom prowadzącym żłobki i ma być przyznawana bez względu na liczbę podlegających opiece dzieci nielegalnym było uzależnianie jej od warunku, którego ustawodawca nie przewidział – obowiązku złożenia listy obecności.

Sąd uznał, iż rada miejska nie była także uprawniona do określenia obowiązku składania informacji w postaci wykazu dzieci ze wskazaniem imion i nazwisk oraz dat urodzenia.

Poznaj Linie Orzecznicze Lex >>>

W ocenie sądu ujawnienie imion i nazwisk dzieci w użytych postanowieniach uchwały jest wadliwe gdyż narusza przepisy art. 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (t. j. Dz. U. z 2002 r. Nr 101, poz. 926 ze zm.).

Nie ma potrzeby podawania nazwisk i imion dzieci, nad którymi sprawowana jest opieka. Wystarczającym, do ustalenia kwoty dotacji, byłoby podanie cyfry (liczby) podopiecznych.

To, czy podmiot ubiegający się o dotację wskaże określona liczbę osób i dodatkowo każdą z nich z imienia i nazwiska wymieni, czy też jedynie wskaże liczbę dzieci – nie ma znaczenia dla ustalenia wysokości dotacji – podkreślił sąd.

Na podstawie:
Wyrok WSA w Łodzi z 23 czerwca 2016 r., sygn. akt I SA/Łd 407/16, nieprawomocny  

Więcej informacji i narzędzi znajdziesz w programie
LEX Samorząd Terytorialny
Bądź na bieżąco ze zmianami prawnymi i korzystaj z aktualnych materiałów