Strona główna » Wiadomości » Aktualności » UE dofinansuje gminom koszty sprzętu i instalacji hotspotów

UE dofinansuje gminom koszty sprzętu i instalacji hotspotów

14.03.18

Wkrótce ogłoszony będzie nabór do programu WiFi4EU, którego celem jest zapewnienie bezpłatnego dostępu do internetu w przestrzeni publicznej. Środki przekazane zostaną w postaci bonu o wartości 15 tys. euro.

articleImage: UE dofinansuje gminom koszty sprzętu i instalacji hotspotów fot. Thinkstock

Jak informuje Ministerstwo Cyfryzacji, Komisja Europejska pracuje nad uruchomieniem naboru, a  wnioski do programu WiFi4EU zgłaszać mogą wyłącznie gminy. WiFi4EU ma zapewnić dostęp do sieci m.in. w parkach, placach, bibliotekach, ośrodkach zdrowia itp. Dostęp realizowany będzie za pośrednictwem tzw. hotspotów WiFi, które mogą być uruchomione przez gminę, stowarzyszenie gmin, miasta na prawie powiatu.

Rejestracja na portalu


W celu uzyskania dofinasowania beneficjenci będą zobowiązani do rejestracji na portalu prowadzonym przez Komisję Europejską. Zapisy będą prowadzone przez 6–8 tygodni, aby zapewnić beneficjentom wystarczająco dużo czasu na rejestrację przed ogłoszeniem zaproszenia do składania wniosków. Kolejność rejestracji nie ma wpływu na możliwość uzyskania dofinansowania.

Według zapewnień KE proces rejestracji będzie prosty, bez konieczności angażowania zewnętrznych podmiotów doradczych.
Zgłoszenia będą możliwe w aplikacji udostępnionej przez KE. Po ogłoszeniu zaproszenia do składania wniosków zarejestrowani beneficjenci będą mogli na tym samym portalu złożyć wniosek o przyznanie bonu. Złożenie wniosku będzie polegało na kliknięciu we właściwy przycisk na stronie.

Szukasz więcej informacji dotyczących samorządu?
Poznaj LEX Administracja >>
Zdobądź wiedzę, dzięki której Twoja praca stanie się łatwiejsza


Bon na 15 tys. euro

Środki przekazane zostaną w postaci bonu o wartości 15 tys. euro. Unia Europejska będzie finansować koszty jedynie sprzętu i instalacji hotspotów WiFi, a beneficjent przez co najmniej trzy lata będzie ponosić koszty podłączenia do internetu (abonament internetowy) oraz konserwacji sprzętu.

Koszty związane z procedurą przetargową (łącznie z opracowaniem warunków zamówienia) nie będą finansowane w ramach bonu. Finansowania nie uzyskają także nakłady inwestycyjne związane z utworzeniem sieci niezbędnej do doprowadzenia internetu oraz koszty dodatkowego wyposażenia niezwiązane bezpośrednio z hotspotami WiFi.

Bon, który otrzyma gmina, będzie realizowany tylko na rzecz dostawcy sprzętu i instalatora, ale dopiero po potwierdzeniu, że sieć została zainstalowana i jest gotowa do użytkowania.


Portal nie został jeszcze otwarty

Ministerstwo Cyfryzacji podkreśla, że portal nie został jeszcze otwarty, a informacja o terminach rejestracji i ogłoszenia konkursu zostanie opublikowana na stronach Komisji Europejskiej i portalu Gov.pl.

Resort ostrzega też, że w internecie pojawiły się strony, które sugerują, że mogą pomóc lub pośredniczyć w zdobyciu funduszy z programu. Witryny te zawierają treści zbliżone lub skopiowane ze stron Komisji Europejskiej, często przypominają swoją budową lub wyglądem stronę programu WiFi4EU. Podmioty zainteresowane uzyskaniem bonu proszone są o zachowanie ostrożności w korzystaniu z podobnych usług i w pierwszej kolejności, o weryfikację stron i podmiotów świadczących takie usługi. Zweryfikować można je w Ministerstwie Cyfryzacji - pod adresem: wifi4eu@mc.gov.pl.
Strona programu WiFi4EU

 

Skomentowano 0 razy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

 
ZOBACZ TAKŻE

Zapisz się na newsletter

Newsletter wyborczy

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE