Pytanie pochodzi z  publikacji Vademecum Głównego Księgowego Administracja


Jesteśmy zakładem budżetowym ze 100% udziałem gminy.

Czy podatek należny powinniśmy odliczać od wszystkich podmiotów zalegających z zapłatą powyżej 150 dni czy tylko od przedsiębiorstw, które zalegają powyżej 150 dni?

Odpowiedź

Ulga na złe długi ma zastosowanie pod warunkiem, że nabywcą towarów lub usługobiorcą (podmiotem zalegającym z zapłatą) jest podatnik VAT zarejestrowany jako podatnik VAT czynny, niebędący w trakcie postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji.

Uzasadnienie

Na podstawie art. 89a ust. 1 i 1a ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 z późn. zm.) - dalej u.p.t.u. - podatnik może skorygować podstawę opodatkowania oraz podatek należny z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług na terytorium kraju w przypadku wierzytelności, których nieściągalność została uprawdopodobniona - tzw. "ulga na złe długi". Korekta dotyczy również podstawy opodatkowania i kwoty podatku przypadającej na część kwoty wierzytelności, której nieściągalność została uprawdopodobniona.

Nieściągalność wierzytelności uważa się za uprawdopodobnioną, w przypadku gdy wierzytelność nie została uregulowana lub zbyta w jakiejkolwiek formie w ciągu 150 dni od dnia upływu terminu jej płatności określonego w umowie lub na fakturze.

Zgodnie z art. 89a ust. 2 pkt 1 u.p.t.u., ulgę na złe długi stosuje się w przypadku gdy spełniony jest m.in. ten warunek, że dostawa towaru lub świadczenie usług jest dokonana na rzecz podatnika, o którym mowa w art. 15 ust. 1 u.p.t.u., zarejestrowanego jako podatnik VAT czynny, niebędącego w trakcie postępowania upadłościowego lub w trakcie likwidacji.

Ulga na złe długi nie ma więc zastosowania, gdy nabywcą towarów lub usługobiorcą nie jest podatnik, o którym mowa w art. 15 u.p.t.u.

Pytanie pochodzi z publikacji Vademecum Głównego Księgowego Administracja