Wojewoda na podstawie ustawy o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej,  21 grudnia ubiegłego roku wydał zarządzenie zastępcze na mocy, którego zmienił nazwy kilku ulic w tym m.in. w Golubiu-Dobrzyniu. Tam ulicę 17 stycznia zmieniono na ulicę Anny Wazówny. IPN orzekło, że nazwa ulicy "17 stycznia" jest niezgodna z art. 1 ust 1 ustawy, gdyż symbolizuje wkroczenie jednostek Armii Czerwonej do Golubia - Dobrzynia w dniu 17 stycznia 1945 roku.

Przeciwko zamianie nazwy ulicy zaprotestowali regionaliści i władze miasta. W piśmie do wojewody i Instytutu Pamięci Narodowej dowodzili, że nazwa ma nic wspólnego z okresem komunistycznym, ale z okresem międzywojennym. Została nadana tej ulicy przez radę miasta Golubia już w 1930 roku. I odnosi się do 17 stycznia 1920 roku, kiedy to Golub powrócił pod zwierzchnictwo państwa polskiego po okresie zaborów. Był pierwszym miastem na Pomorzu, które zostało wyzwolone spod zaborów przez polskich żołnierzy z Błękitnej Armii gen. Józefa Hallera. 

IPN przyznał się do swojej pomyłki. Na tej podstawie wojewoda kujawsko-pomorski,  12 stycznia wydał zarządzenie zastępcze uchylające swoje wcześniejsze zarządzenie.

W wojewódzkie kujawsko - pomorskim zgodnie z zarządzeniem zastępczym wojewody przestały za to funkcjonować inne „styczniowe” ulice. W Rypinie ulicę 21 stycznia zmieniła nazwę na ul. Powstania Styczniowego, w Pakości ulica 21 stycznia na ul. marszałka Józefa Piłsudskiego, w Skępem ulica 21 stycznia na ul. Mikołaja Kościeleckiego, w Sępólnie Krajeńskim ulica 27 stycznia na ul. bł. ks. Jerzego Popiełuszki, w Mroczy ulica 27 stycznia na ul. Wacława Polewczyńskiego "Połomskiego", w Więcborku ulica 28 stycznia na ul. Rodziny Ulmów, w Sypniewie ulica 29 stycznia na ul. Gen. Józefa Hallera

Nowy kontekst historyczny będzie miała zaś ulica 22 stycznia w Lipnie. Nowa-stara nazwa upamiętniać będzie nie wydarzenia ze stycznia 1945 roku, ale ze stycznia 1863 roku, kiedy okolice były terenem lokalnych działań powstańczych.