Punkt selektywnej zbiórki odpadów komunalnych (PSZOK) posiada decyzję na zbieranie odpadów od 2013 r. zgodnie z ustawą z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz. U. z 2013 r. poz. 21, z późn. zm.) - dalej u.o. Obecnie kierujący PSZOK-iem ma zamysł uruchomienia małej taśmy sortowniczej 4-stanowiskowej. Sortowanie odbywałoby się ręcznie przez pracowników z rozdzieleniem na plastik, pudełko kartonowe i metal. Na końcu sortowania czasami odpady byłyby zbelowane w celu zmniejszenia ich objętości do transportu. Punkt posiada już decyzję środowiskowa wydaną dla punktu selektywnej zbiórki odpadów komunalnych.

Kierujący PSZOK-iem oświadcza, że nie będzie przetwarzał odpadów. Twierdzi, że odpady będą tylko sortowane w sposób nieprowadzący do zasadniczej zmiany charakteru i składu odpadów i niepowodujący zmiany klasyfikacji odpadów. W tym sortowaniu będzie chodziło tylko o to, że odpady przekazane od mieszkańców, które są w jednym worku czy pojemniku, tzn. plastik, metal i karton, mają być rozdzielon , aby móc je sprzedać do poszczególnych recyklerów.

Czy wystarczy tylko zmiana posiadanej już decyzji na zbieranie odpadów w celu dopisania informacji o linii sortowniczej?

Czy kierujący PSZOK-iem powinien wystąpić o inną decyzję do starosty?

ODPOWIEDŹ:

Przedsiębiorca prowadzący PSZOK powinien wystąpić o zmianę posiadanego zezwolenia na zbieranie odpadów o element sortowania odpadów.

UZASADNIENIE:

Sortowanie odpadów bez zmiany składu i jakości odpadów, a także belowanie ich w celu przygotowania do transportu do instalacji przetwarzania odpadów jest elementem zbierania odpadów. Gdyby w wyniku sortowania selektywnie zebranych odpadów komunalnych miały powstawać nowe odpady, to taka działalność, także polegająca na ręcznym sortowaniu odpadów, byłaby działalnością polegającą na przetwarzaniu odpadów, wymagającą odrębnego zezwolenia na przetwarzanie odpadów. W analizowanej sytuacji przedsiębiorca nie będzie jednak przetwarzał odpadów, a tylko przygotowywał je do transportu. Zgodnie bowiem z art. 3 ust. 1 pkt 34 u.o., zbieranie obejmuje wstępne sortowanie nieprowadzące do zasadniczej zmiany charakteru i składu odpadów i niepowodujące zmiany klasyfikacji odpadów.

Pytanie pochodzi z programu Prawo Ochrony Środowiska.