Ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych - klasyfikacja opłat za miejsca grzebalne

W jakim dziale, rozdziale i paragrafie jednostka budżetowa powinna klasyfikować wpływy z tytułu opłat za miejsca grzebalne?

articleImage: Ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych - klasyfikacja opłat za miejsca grzebalne fot. Thinkstock

Jesteśmy jednostką samorządu terytorialnego. Na podstawie ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych pobieramy opłatę za miejsca grzebalne.

W jakim dziale, rozdziale i paragrafie powinniśmy klasyfikować wpływy z tego tytułu?

Odpowiedź

Opłaty pobierane przez gminę z tytułu administrowania cmentarzem komunalnym, zgodnie z przepisami ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych, powinny być ujmowane w dziale 710 "Działalność usługowa", rozdział 71095 "Pozostała działalność", paragraf 0830 "Wpływy z usług".

Uzasadnienie

Klasyfikację dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych określa rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 2 marca 2010 r. w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych (Dz. U. Nr 38, poz. 207 z późn. zm.) - dalej r.k.d.w.

Na mocy art. 1 ustawy z dnia 31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 118, poz. 687, z późn. zm.) zakładanie i rozszerzanie cmentarzy komunalnych należy do zadań własnych gminy. Natomiast utrzymanie cmentarzy komunalnych i zarządzanie nimi należy do właściwych wójtów (burmistrzów, prezydentów miast), na których cmentarz jest położony. Wobec powyższego opłaty za miejsce grzebalne należy klasyfikować w dziale 710 "Działalność usługowa". Z wyjaśnień Ministerstwa Finansów z dnia 31 stycznia 2006 r. (pismo Nr ST1-4800-95/2006/134) wynika, iż opłaty pobierane przez gminę z tytułu administrowania cmentarzem komunalnym, zgodnie z przepisami ustawy o cmentarzach i chowaniu zmarłych, powinny być ujmowane w dziale 710 "Działalność usługowa", rozdział 71095 "Pozostała działalność", paragraf 0830 "Wpływy z usług".

Pytanie pochodzi z publikacji Vademecum Głównego Księgowego Administracja

Przydatne materiały:
Ustawa z dnia 31 stycznia 1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych (tekst jedn.: Dz. U. z 2011 r. Nr 118, poz. 687, z późn. zm.)
Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 2 marca 2010 r. w sprawie szczegółowej klasyfikacji dochodów, wydatków, przychodów i rozchodów oraz środków pochodzących ze źródeł zagranicznych (Dz. U. Nr 38, poz. 207 z późn. zm.)

Dorota Skrzypska 28.10.11
Zobacz wszystkie materiały pochodzące z:
Skomentowano 0 razy

Ustawa o cmentarzach i chowaniu zmarłych - klasyfikacja opłat za miejsca grzebalne

Zapisz się na bezpłatny Newsletter Samorządowy
Średnia ocena artykułu (oddanych głosów: 0)

Inne artykuły o zbliżonej tematyce

Nie znaleziono żadnych artykułów.

Warto przeczytać

Aktualności - Samorząd

Tego samego autora